На сайті Верховної Ради України опублікували проєкт Закону про основні засади державного нагляду (контролю). Ініціаторами документу вказані Денис Шмигаль і Кабінет Міністрів України.

У пояснювальній записці до проєкту зазначено, що прийняття Закону важливе для забезпечення ефективного державного нагляду за господарською діяльністю у рамках виконання Державної програми стимулювання економіки.

NB: Закон визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду у сфері господарської діяльності. Зокрема, повноваження органів держконтролю, відповідальність їх посадових осіб, а також права, обов’язки та відповідальність суб’єктів господарювання під час здійснення державного нагляду.

Серед іншого, документ пропонує запровадити аудит діяльності суб’єкта господарювання як окремий функціонал. Автори вважають, що це дасть змогу запобігти порушенню вимог законодавства.

Закон надає органам державного нагляду право звертатися до суду, якщо суб’єкти господарювання перешкоджають заходам держконтролю. Також, якщо Закон приймуть, державні налядачі отримають право оперативно частково або повністю зупиняти виробництво або реалізацію продукції та ряд інших робіт, які становлять загрозу для життя та/або здоров’я людини чи навколишнього середовища.

Проєктом пропонується також внести зміни до Закону “Про ліцензування видів господарської діяльності”. Зокрема, виключити із нього положення щодо порядку контролю органами ліцензування за суб’єктами господарювання, виключити норму погодження позапланових перевірок додержання ліцензіатами вимог ліцензійних умов Державною регуляторною службою України за зверненнями органів ліцензування.

У Кодексі адміністративного судочинства пропонується визначити процедуру скороченого провадження у справах за зверненнями органів державного нагляду (контролю) до суду.

Очікується, що реалізація законопроєкту сприятиме удосконаленню законодавства у сфері державного нагляду (контролю). Зокрема, ініціатори зазначають, що Закон переорієнтує держконтроль з карально-репресивної на превентивну і ризик-орієнтовану форму.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram