У сезоні 2020/21 Україна різко наростила обсяги продажу цибулі на зовнішні ринки і розширила географію експорту. Про це повідомили у проєкті EastFruit.

Всього за період Україна експортувала більше 34,1 тис. тонн цибулі, отримавши за них $6,5 млн. Аналітики зазначають, що це найбільший обсяг експорту за останні 8 сезонів, але не рекордний. Найбільше української цибулі продали за кордон у сезоні 2012/13 рр. 54,3 тис. тонн.

Попри це, фахівці вважають, що такий результат експорту не варто вважати великим успіхом, адже весь попередній сезон ціни на цибулю в Україні були рекордно низькими.

Україна весь сезон залишалася країною з найнижчою ціною на цибулю у світі за останні 4 роки. Це свідчить про неефективність експортних зусиль і низькі якісні характеристики продукції. Українські овочівники все ще орієнтовані на вирощування сировини, а не готової продукції, прокоментував економіст інвестиційного департаменту ФАО Андрій Ярмак.

Він зазначив, що експорт української цибулі у сезоні 2020/21 міг би бути рекордним, якби виробники орієнтувалися на стандарти якості ЄС і системно займалися експортним просуванням.

За моїми оцінками, для України цілком посильно було експортувати у минулому сезоні більше 100 тис. тонн цибулі. Це могло б збільшити доходи фермерів мінімум на 50%, додав Андрій Ярмак.

Водночас, позитив експерти бачать у суттєвій розширенні географії експорту української цибулі. Основний обсяг українські експортери поставили у країни ЄС, найбільше 40% всього експорту у Румунію.

18% української експортної цибулі поставили у країни Близького Сходу. Там основними покупцями стали Ірак і Туреччина. Серед інших великих покупців української цибулі Білорусь, Азербайджан і Молдова.

Читайте такожВ Україні створили біржу для торгівлі часником і цибулею

Важливим імпортером української цибулі в Азії був Бангладеш країна вперше купила майже 2 тис. тонн. Також цибулю в України почала купувати Малайзія (трохи більше 470 тонн). Як зазначають в EastFruit, на азійські країни припало блзько 9% експортних поставок цибулі.

Також у 2020/21 рр. країни Субсахарської Африки вперше здійснили системні закупівлі української цибулі. Зокрема, понад 350 тонн експортовано у Камерун і 140 тонн у Сьєра Леоне. Ще декілька африканських країн імпортували орієнтовно по 50 тонн української цибулі. Аналітики зазначають, що це дуже важливо, оскільки Африка є важливим ринком збуту для Нідерландів, які сьогодні є найбільшим світовим експортером цибулі.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram