Друга половина поточного сезону буде непростою для українських експортерів кукурудзи, оскільки на ринку підвищиться конкуренція. Таку думку висловив трейдер компанії Risoil Ukraine Тимур Шишлов в інтерв’ю ІА “АПК-Інформ”.

Він зазначив, що порівняння конкурентоспроможності кукурудзи різного походження на основних ринках збуту показує, що після нового року за поточними цінами Україна не буде мати кому продавати кукурудзу.

Читайте такожПереробка кукурудзи не буде додатково оподатковуватись — Лещенко

Експерт пояснює це активізацією США на світовому ринку кукурудзи і стартом сезону у Південній Америці. У першій половині сезону США орієнтовані на сою, у січні ж на ринку з’являється більше американської кукурудзи. У країнах Південної Америки в цей час починається збір урожаю, відповідно, Бразилія та Аргентина починають продаваати зерно. До того ж, за попередніми оцінками, у Південній Америці очікується рекордний за всю історію врожай.

Щоб вистояти в умовах такої конкуренції, Україні потрібно буде “купити попит”. Для цього або наша фізична ціна має знизитися, або світова кон’юнктура має змінитись у бік підвищення, вважає Тимур Шишлов.

На думку експерта, вагомий вплив на експорт української кукурудзи до ЄС матиме недавнє скасування Євросоюзом 25-відсоткового мита на імпорт американської кукурудзи. Адже у період відсутності на ринку активного експорту кукурудзи з Південної Америки Україна практично ексклюзивно постачала її до країн ЄС.

Тепер нам треба буде конкурувати із США. Так, залишаються країни ЄС, наприклад, Нідерланди та Бельгія, які надають перевагу не генно-модифікованій українській кукурудзі, але є й такі, яким підходить ГМ і які керуються переважно ціною. Наприклад, Іспанія та Португалія, зазначив Тимур Шишлов.

Він вважає, що через це традиційні для України 60% експорту кукурудзи до ЄС (з орієнтовно 15 млн тонн) з нового року можуть знизитися.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram