Україна зменшує імпорт насіння, нарощуючи внутрішнє виробнитцво

За січень-червень 2022 року Україна імпортувала 9,2 тис. т насіння зернових та 15,9 тис. т насіння олійних культур на загальну суму $266,3 млн. Це майже на 20% менше, ніж торік. Про це повідомив завідувач відділу інвестиційного та матеріально-технічного забезпечення Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», д.е.н. Олександр Захарчук.

За його словами, хоча в цілому імпорт насіння зернових та олійних у першому півріччі 2022 р. все ще більш ніж у 9,6 раза перевищує обсяги за аналогічний період минулого року, ще рік тому це співвідношення було більше у понад 20 разів на користь імпорту.

У 2022 році 99% в імпорті насіння зернових культур до України складала кукурудза. За шість місяців до країни ввезено 8,8 тис. т насіння цієї культури. Це майже на 5 тис. т менше, ніж за 6 місяців попереднього року. На придбання насіння гібридної кукурудзи було витрачено 23,8% від загальної суми закупівель насіннєвого матеріалу — $62,9 млн.

В значно меншій кількості купували за кордоном насіння інших зернових:

  • 231 т пшениці;
  • 88 т ячменю;
  • 12 т вівса;
  • 67 т сорго.

В грошовому виразі на ці культури було витрачено менше $0,5 млн.

В імпорті насіння олійних на соняшник припадає 95%. Його поставки становили 15,1 тис. т., що на 2,8 тис. т менше, ніж торік У вартісному вимірі соняшник займає 64% від усього українського імпорту насіннєвого матеріалу — на нього витратили $163,1 млн. На придбання інших олійних культур — 3,5 т насіння льону, 604 т ріпаку, 217 т сої — витрачено близько $7 млн.

— Українські селекційні компанії отримали шанс замістити виробників іноземної селекції насінням національної селекції, яке більш адаптоване до місцевих природно-кліматичних умов та технологій вирощування, — зазначив Олександр Захарчук.

Науковець додав, що карантинні обмеження та збільшення вартості логістики у 2020-2021 роках, війна з росією у 2022 році, проблеми з логістичними шляхами також дали новий поштовх розвитку іноземних селекційних компаній в межах країни. Більшість іноземних насіннєвих компаній вже побудували свої заводи на території України та продають насіння українським аграріям, не ввозячи його з-за меж країни.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram