Лише трохи більше 6 тис. га малопродуктивних земель в Україні сьогодні використовуються під енергетичні рослини. Про це повідомив Голова Держенергоефективності Валерій Безус під час дискусії на тему біоенергетики України.
Він також зазначив, що питання вирощування енергетичних рослин в контексті розвитку біоенергетики в Україні немає достатньої уваги, що відповідала б потенціалу. Водночас, звернув увагу, що розвиток вирощування енергетичних рослин не має конфліктувати з питанням продовольчої безпеки.
— З іншого боку, в Україні є проблема з деградованими неродючими землями. Застосування малопродуктивним землям можна знайти саме у вирощуванні енергетичних рослин. Це також є одним із способів відновлення родючості таких земель, — зазначив Валерій Безус.
Те, що Україна має всі можливості для розвитку біоенергетики підтвердив і віце-президент НААН України, директор Інституту біоенергетичних культур і цукрових буряків Микола Роїк. Він розповів, що Інститут впродовж 15 років займається інтродукцією біоенергетичних культур, мають навіть українські сорти та розробили програму розвитку біоенергетики до 2035 року.
— Найбільш продуктивною культурою для твердого біопалива вважаємо місканстус. На 1 га землі він може забезпечити від 20 до 30 тонн сухої біомаси. У розрахунку на енергію це більше 10 тис. м3 газу, — розповів завідувач лабораторією селекції і технологій вирощування біоенергетичних культур Інституту біоенергетичних культур і цукрових буряків НААН України Михайло Гументик.
Експерти виділили також ряд перешкод у розвитку вирощування біоенергетичних культур. Зокрема, капіталоємність процесу вирощування. За словами директорки компанії «Salix Energy», що має найбільші у Східній Європі плантації енергетичної верби Ірини Гнап, інвестиції у таке вирощування потребують мотивації інвестора та стабільних умов.
Читайте також: За рахунок біометану ЄС планує замістити п’яту частину імпорту російського газу
Серед озвучених пропозицій для поліпшення ситуації у сегменті вирощування енергетичних культур експерти виділили:
- створення прозорих та чіткі умови довгострокової оренди маргінальних земель;
- встановлення прогнозованого розміру орендної плати за землі під такі культури;
- формування стабільних тарифів на теплову енергію;
- створення біржі біопалива як зрозумілого ринку збуту продукції;
- надання пільг для бізнесу та домогосподарств та багато інших.
Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram