Верховна Рада прийняла у другому читанні закон №6049-д про вирішення питань колективної власності на землю та удосконалення правил землекористування. Як зазначається в пояснювальній записці до проекту закону, метою і основними завданнями прийнятого документу є створення ефективного механізму використання масивів земель сільськогосподарського призначення з метою запобігання рейдерству, а також вирішення проблеми використання земель колективної власності на землю.
Закон вводить поняття масиву земель с/г призначення, в рамках якого аграрії отримають можливість обмінюватися ділянками, укладати договори суборенди без згоди орендодавців, орендувати польові дороги і оптимізувати площі в обробці.
Водночас землекористувачу, який використовує 75% від загальної площі масиву, новим законом надається право на одержання в оренду (суборенду) інших земель масиву із наданням їхнім власникам (орендарям) інших рівноцінних земельних ділянок у тому ж масиві.
Також закріплено правило, за яким умови договорів суборенди мають бути не гіршими, ніж умови договорів оренди та встановлена обов’язковість оновлення нормативної грошової оцінки землі при проведенні інвентаризації масиву земель с/г призначення з передачею повноважень щодо її затвердження сільським, селищним, міським радам.
У законі прописано і захист прав аграріїв, які покращують і відновлюють гідротехнічні меліоративні системи.
Згідно з документом, землі колективних сільськогосподарських підприємств, діяльність яких припинена, передаються у комунальну власність громади, на території якої вони знаходяться.
Закон набирає чинності з 1 січня 2019 року.