Український малий та середній аграрний бізнес втрачає більше 10 доларів на кожній тонні реалізованої сої в результаті «соєвих правок», які передбачали скасування відшкодування ПДВ при експорті олійних культур. Вони призвели до зростання різниці між експортними та внутрішніми закупівельними цінами на соєві боби. При цьому лобісти скасування експортного відшкодування ПДВ для сої та ріпаку переконували, що прийняття «соєвих правок» не матиме жодного впливу на аграрну галузь. Про це повідомляють у ВАР.

— Через невідшкодування ПДВ посередникам дрібні виробники соєвих бобів не можуть отримати справедливу ціну за свій врожай. Внутрішні переробники, користуючись тим, що дрібні аграрії не можуть самостійно експортувати продукцію, занижують закупівельні ціни, — пояснює заступник голови Всеукраїнської Аграрної Ради (ВАР) Михайло Соколов.


Вже впродовж перших місяців нового 2018-2019 маркетингового року (МР, вересень 2018 – серпень 2019) різниця між експортними цінами та внутрішніми закупівельними цінами на соєві боби в середньому збільшилася на 10 відсоткових пунктів порівняно з відповідним періодом попереднього року і наразі становить близько 20%. Зокрема, у жовтні-лютому 2017-2018 МР, середня різниця між цінами сої на базисі FOB та EXW дорівнювала 35 доларів на тонні, а в жовтні-лютому поточного маркетингового року ця різниця збільшилася на 17 доларів і становить вже 52 долари на тонну. Для порівняння, різниця між цінами кукурудзи на базисі FOB та EXW протягом аналогічного періоду збільшилася лише на 6 доларів, що можна віднести до збільшення ціни логістичних витрат.

Норма про скасування експортного відшкодування для сої та ріпаку була з порушенням регламенту «протягнута» до Податкового кодексу наприкінці 2017 року та номінально скасована 30 серпня 2018 року. Однак фактично через правові колізії малі та середні аграрії досі не можуть отримати відшкодування ПДВ за експортований товар.Справа в тому, що наприкінці грудня 2018 року Державна фіскальна служба оприлюднила податкову консультацію, в якій зазначалось, що у чинному законодавстві України відсутнє визначення поняття «сільськогосподарське підприємство». А отже виробники повинні нібито повернути до бюджету відшкодоване ПДВ за всі операції з експорту сої, що були здійснені після 1 вересня 2018 року. При тому, що ще у жовтні минулого року Міністерство фінансів у відповідь на запит ДФС інформувало, що поняття «сільськогосподарське підприємство» визначене у законодавстві як для юридичних, так і для фізичних осіб. В результаті ситуації, що склалася, вирощування сої стане економічно нерентабельним, а отже посівні площі під цією культурою надалі будуть скорочуватись.

Нагадаємо, 30 серпня 2018 року Президент України Петро Порошенко підписав законопроект №7403-д, яким скасовується норма щодо НЕвідшкодування ПДВ при експорті сої, насіння свірипи та ріпаку для виробників, які самостійно поставляють ці культури за кордон.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram