У новому дослідженні, опублікованому в журналі Functional Ecology, йдеться, що нематоди вбивають комах, також виробляють особливі хімічні сигнали, які відлякують колорадських жуків і роблять листя картоплі менш привабливими для них. Про це пише AgroNews.

Основна проблема захисту посівів від колорадського жука у тому, що він швидко розвиває резистентність до інсектицидів.

У рамках проекту, фінансованого Міністерством сільського господарства США, ентомологи з Техаського університету і Університету штату Пенсільванія вивчали реакцію колорадських жуків на рослини картоплі в умовах присутності ентомопатогенних нематод (EPN). Хоча колорадські жуки харчуються листям рослин над землею, вони можуть вступати в контакт з EPN при переміщенні по грунті до новій рослині-господареві і коли їх личинки зариваються в землю, щоб вилялькуватися.

— З попередніх досліджень ми знаємо, що хижаків і паразитів залучають запахи, які допомагають їм знайти свою жертву. Тут ми хотіли дізнатися, чи можуть комахи і рослини «пахнути» хімічними сигналами хижака, — говорить доктор Анжель Хелмс з Техаського університету, керівник наукової роботи.

Нематоди та їх симбіотичні бактерії нападають і нищать комах у грунті. Їх можна використовувати для боротьби з різними комахами-шкідниками, забезпечуючи природну і ефективну альтернативу хімічним пестицидам, не завдаючи шкоди корисній ентомофауні.

Щоб визначити, чи реагують колорадські жуки на хімічні сигнали, що випускаються EPN, дослідники дозволили жукам вибирати рослини картоплі, інфіковані нематодами, або без них в навколишньому грунті. Пілся загибелі жуків науковці виявили, що мертві комахи, заражені нематодами, виробляють характерні запахи, відмінні від запахів неінфікованих загиблих комах.

Через це самки колорадських жуків відкладали на 30% менше яєць на рослинах, оточених грунтом із зараженими трупами, порівняно з контролем, що свідчить про те, що вони виявляють EPN як потенційну загрозу для продуктивності і виживання їх потомства.

Личинки жука жадібно їдять листя картоплі, перш ніж заритися в грунт, щоб обернутися в лялечку і вийти на поверхню дорослими особинами.

— Керувати колорадськими жуками стає все складніше звичайними методами, особливо завдяки їх здатності швидко розвивати стійкість до пестицидів. Нематоди можуть бути додані в грунт для безпосереднього впливу на шкідника, і, як показує наше дослідження, вони можуть також підвищити стійкість рослин до комах, сповільнюючи розвиток жуків, — кажуть науковці.

Цікаво, що рослини картоплі також, мабуть, реагували на присутність цих хижих нематод або їх запахів, збільшуючи свій захист. В результаті, личинки колорадського жука, що харчуються цими рослинами, споживали менше листової тканини і були приблизно на 40% менші, ніж на контролі.

— Одним з пояснень може бути те, що рослини сприймають присутність нематод як попередження про небезпеку травоїдних комах, тому вони посилювали свій захист в якості запобіжного заходу. Краще бути в безпеці, ніж потім шкодувати, — наголошується в роботі.

У той час як нематоди, ймовірно, не будуть єдиним рішенням для захисту від колорадських жуків, ці крихітні черв’яки можуть запропонувати виробникам природну альтернативу існуючим методам.

— Нематоди можуть виявитися більш корисними, ніж вважалося раніше. Мало того, що вони безпосередньо вбивають комах в грунті, ми виявили, що вони також виробляють хімічні сигнали, які забезпечують рослинам додатковий захист, — йдеться у висновку.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram