Від початку року українські агровиробники видали майже 1700 аграрних розписок, якими залучили близько 10 млрд гривень фінансування.

Як повідомили у Міністерстві аграрної політики та продовольства, станом на кінець травня в Україні загалом видано 7 100 аграрних розписок на загальну суму понад 41,8 млрд гривень.

Найактивніше користуються залученням фінансування за аграрними розписками підприємці Київської, Миколаївської, Полтавської, Вінницької та Рівненської областей. А фінансування та ресурси під аграрні розписки надають 316 кредиторів.

NB: За даними останніх двох років, 60-70% фермерів, які видають аграрні розписки вперше працюють з інструментом повторно.

Водночас у Міністерстві зазначають, що із середини 2020 року кількість нових користувачів аграрними розписками не зростає експоненційно, як раніше. Однією з причин називають доволі високу вартість здійснення операцій: на сьогодні видача аграрної розписки коштує орієнтовно 0.5% від суми зобов’язання. У середньому це понад 30 тис. грн за одну розписку — досить дорого для невеликих агровиробників.

Вирішити таку проблему Мінагрополітики хоче через модернізацію законодавства. Для цього розробили проєкт закону №2805-Д. У відомстві вважають, що він дасть змогу зробити аграрні розписки дешевшим та простішим у користуванні інструментом, що у перспективі збільшить обсяги фінансування в агросектор.

Основне, що пропонує законопроєкт — перетворити аграрну розписку в неемісійний цінний папір у формі електронного документу в Реєстрі аграрних розписок. Агровиробники та кредитори зможуть самостійно здійснювати операції з розписками безпосередньо в Реєстрі через ідентифікацію за електронними цифровими підписами.

Окрім цього законопроєкт №2805-Д передбачає розширення варіантів застави за аграрною розпискою різними категоріями сільськогосподарської продукції. Це, на думку урядовців, дасть змогу диверсифікувати позитивну практику використання агророзписок на тваринництво, садівництво та первинну переробку сільгосппродукції. Сьогодні інструментом користуються в основному аграрії зі сфери рослинництва.

Ще одним нововведенням запропонованих законодавчих змін є розвиток вторинного ринку аграрних розписок. Йдеться про те, щоб дати змогу кредиторові перевести аграрну розписку для обігу в систему Національного депозитарію. Таким чином кредитори отримають змогу рефінансування.

Зазначимо, що Комітет Верховної Ради з питань аграрної та земельної політики підтримав законопроєкт. Далі у Міністертві очікують його розгляд Верховною Радою у першому читанні.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram