В Одеській області двоє підприємців вирішили почати свій бізнес, взявши аграрні розписки на вирощування нетипової для садівників цього регіону культури — шипшини. Зокрема, Андрій Кожушнян вирішив вирощувати шипшину замість звичної в його селі черешні. Він розповів, що останні п’ять років через посуху та холодні зими вирощування черешні вже не таке рентабельне. А от шипшина в цій місцевості дає відмінні врожаї, невибаглива до ґрунтів та росте навіть на звалищах. Для неї важливо лише багато сонця.

— Я вже понад три роки працюю у місцевому кооперативі «Горіх Причорномор’я». Кооператив спеціалізується на вирощуванні волоського горіха, фундука та шипшини. Робить на цьому свій бізнес та добре заробляє, — розповів Андрій Кожушнян.


Сад заклали на землях його дружини два гектари, які дісталися їй у спадок після розпаювання. Оскільки ділянка розташована в незручному місці, то не придатна для вирощування польових культур.

— Рік ми уважно придивлялися до роботи кооперативу, спілкувалися з його керівництвом, цікавилися планами. Інформацію про шипшину збирав в Інтернеті, виходив на закупівельників. Вони розповіли, що шипшина користується великим попитом і за неї пропонують достойну ціну. Торік за кілограм давали 25 гривень, для нас це гарні гроші, в той час як кілограм черешні оцінювали у 20 гривень, — розповів новоспечений підприємець.

Від сусіднього кооперативу й отримали кредит. Позика була видана у вигляді саджанців, а повертатимуть її вирощеним урожаєм. Тоді вирішили ще й підписати аграрну розписку.

Читайте також: Історія успіху: як поєднати волоський горіх, фундук та трюфель і почати заробляти

На такий саме крок наважилося й домогосподарство Ольги Бурлаки. Воно також скористалося товарним кредитом кооперативу для вирощування шипшини на своїх двох гектарах.

Зазвичай аграрні розписки підписують на один рік, коли позичальник встигає виростити та зібрати урожай. Але шипшина починає плодоносити лише на третій рік, тому сторони увійшли в договірні відносини на тривалий період: шипшинові аграрні розписки є багаторічними.

— Коли оборотність капіталу відбувається впродовж одного року, то набагато менше ризиків. А на такі тривалі терміни, як у нас, ризики дуже значні. Та іншого інструменту встановлення партнерських відносин у садівництві ми для себе не бачимо, — зазначив президент кооперативу «Горіх Причорномор’я» Павло Тулба.


Для кооперативу ці дві аграрні розписки стали експериментальними. Тут очікують, що згодом цей інструмент кредитування використовуватиметься активніше. Це важливо для того, щоб надалі в якості розрахунку за надані товарні кредити отримувати від позичальників готову продукцію, переробляти її на своїх потужностях та реалізовувати на внутрішніх і зовнішніх ринках. У кооперативі зазначають, що бачать перспективу у такій формі господарювання, адже дозволяє закріпити співпрацю із партнерами.

Новий інструмент кредитування часто затребуваний виробниками нішевих культур. Як зазначають у IFC «Аграрні розписки в Україні», в Україні велика кількість домогосподарств, які мають у власності невеликі земельні наділи, які здебільшого передані в оренду сільгоспвиробникам фермерським господарствам, агрохолдингам. Та чимало домогосподарств мають бажання самостійно займатися бізнесом на власній землі.

За матеріалами Національного прес-клубу «Українська перспектива»

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram