Після закінчення дії мораторію на проведення Держпродспоживслужбою планових заходів державного нагляду у ряді сфер, у тому числі й захисту рослин, який діяв з 2014 року, фахівці служби виявили, що кожен третій суб’єкт господарювання порушує чинне законодавство у сферах захисту та карантину рослин.

Загалом, за даними територіальних органів Держпродспоживслужби, агровиробники для захисту посівів сільськогосподарських культур від шкідливих організмів щорічно використовують 35-40 тис. тонн засобів захисту рослин (ЗЗР). Такий обсяг препаратів дозволяє провести комплекс захисних заходів на площі 45-50 млн га та суттєво зменшити втрати врожаю, однак серед них дуже велика частка фальсифікатів.

NB: До прикладу, за оцінками міжнародних організацій понад 50% підробок припадає на ринок дрібного фасування, призначеного для застосування в приватному секторі, та до 25% підробок на ринок оптової торгівлі ЗЗР.

У відомстві зазначають, що насичення ринку ЗЗР фальсифікованою та контрафактною продукцією свідчать про недостатню дієвість чинних механізмів державного регулювання для контролю цієї сфери.



Така ситуація була спричинена надмірною дерегуляцією та несвідомістю деяких суб’єктів господарювання, тому у Держпродспоживслужбі пропонують внести певні зміни в законодавство, аби зменшити кількість негативного впливу ЗЗР на середовище:

  • посилення відповідальності за загибель та/або отруєння людей, тварин, риби, бджіл;
  • запровадження відповідальності за неповідомлення про використання засобів захисту рослин через представників місцевих органів влади або в засобах масової інформації;
  • зобов’язання суб’єктів господарювання під час проведення робіт (обробки) з застосуванням ЗЗР надавати відповідну інформацію не пізніше ніж за три доби до початку оброки місцевим органам самоврядування та посилення відповідальності за невиконання вказаної норми;
  • удосконалення порядку інформування власниками пасік чи пасічниками при переміщенні (кочівлі) пасік не пізніше ніж за добу до такого переміщення (кочівлі) місцеві органи самоврядування;
  • законодавчо визначити термін «фумігант» та встановити вимоги до їх застосування;
  • ліцензування впровадження господарської діяльності торгівлі пестицидами і агрохімікатами, а також ліцензування проведення робіт з фумігації.

Автори законопроекту вважають, що його прийняття дозволить захистити права громадян шляхом посилення відповідальності сільгоспвиробників за грубе порушення законодавства у сфері захисту рослин. На сьогодні проект Закону опрацьовується профільними департаментами та директоратами Мінагрополітики.

— Міжнародна та європейська практика регулює на державному рівні контроль при застосуванні та обігу ЗЗР шляхом ліцензування або державного реєстрації господарської діяльності з торгівлі та надання послуг із використання ЗЗР в тому числі і фумігантів.. Виходячи із світового та європейського досвіду необхідно забезпечити прозорий механізм ліцензування, ведення державного реєстру господарської діяльності з торгівлі ЗЗР та проведення робіт з фумігації, — зазначили у відомстві.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram