Вересень став багатим на урядові ініціативи для агробізнесу. В епіцентрі урядової уваги – малі агровиробники, фермери, розвиток кооперації, для яких запроваджують навіть окрему дворічну програму. На сьогодні експерти та учасники ринку переконані, що цього не достатньо для стрімкого розвитку фермерства. Але напрям урядом обраний правильно. Отож, пропонуємо розглянути, які нові можливості відкриються перед фермерськими господарствами завдяки державній підтримці, що передбачає проект Держбюджету для АПК та які шляхи для надання доступних кредитів шукає держава.
Держбюджет передбачає збільшення на 16 % видатків на АПК
15 вересня, на засіданні Кабінету Міністрів України було представлено проект Закону України «Про державний бюджет України на 2018 рік», в якому значну увагу уряд приділив розвитку АПК. Зокрема, державна підтримка агровиробників зросте на 1 млрд грн, або на 16% порівняно з поточним роком – до 7,3 млрд грн. Про це повідомили у Мінагрополітики.
Отож, проектом Закону України про Державний бюджет на 2018 рік передбачено:
- 1 млрд грн – фінансова підтримка розвитку фермерських господарств та сільської кооперації;
- 1 млрд грн – фінансування часткової компенсації вартості придбаної сільгосптехніки та обладнання українського виробництва;
- 2 млрд грн – бюджетна дотація для розвитку сільськогосподарських товаровиробників та стимулювання виробництва сільськогосподарської продукції;
- 2,3 млрд грн – підтримка галузі тваринництва, зокрема, на напрями будівництва та реконструкції тваринницьких комплексів.
Загалом, на державну підтримку сільськогосподарської галузі у 2018 році, відповідно до Бюджетного Кодексу України, планується скерувати1% від ВВП аграрної галузі.
Підтримка малих фермерів на мільярд
13 вересня Кабінет Міністрів України прийняв постанову «Про схвалення Концепції розвитку фермерських господарств та сільськогосподарської кооперації на 2018-2020 роки», яка спрямована на розвиток фермерських господарств та сільськогосподарських кооперативів, що, за планами уряду, дозволить в цілому покращити рівень життя сільського населення.
- Ми маємо підняти українське фермерство на абсолютно новий якісний рівень. Це дасть можливість створити нові робочі місця на селі, наситити якісними продуктами внутрішній український ринок, та зробити значний внесок у розвиток національної економіки, – зазначив Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман.
Для підтримки малого фермерства вже у Держбюджеті на 2018 рік буде передбачено 1 млрд грн. Крім того, продовжать діяти програми, які запрацювали цього року, зокрема, часткова компенсація вартості сільгосптехніки та обладнання, здешевлення вартості кредитів тощо.
Прогнозовані результати впровадження програми:
- збільшення виробництва валової продукції сільського господарства вдвічі за три роки до 12%;
- розвинути переробку всередині країни;
- кількість робочих місць на селі зросте у 5 разів – до 500 тис., адже фермерські господарства передбачають більше використання ручної праці.
- відбудеться технічне переоснащення фермерів;
- зростуть на 10% площі під органічним виробництвом.
На що націлена підтримка:
- програма включає в себе фінансові інструменти підтримки виробництва тваринницької продукції, садівництва, виноградарства та переробки сільськогосподарської продукції, здешевлення агрокредитів і агрострахування та підтримку фермерів-початківців.
Таким чином, концепція стимулюватиме набуття господарствами статусу фермерів та об’єднання фермерів в кооперативи. Також планують проводити спеціальні земельні аукціони на право оренди земель під садівництво виноградарство, хмелярство та вирощування органічної продукції.
Інвестиції та прийнятні умови кредитування
Проект програми підтримки аграріїв державними банками через залучення інвестицій та впровадження прийнятних умов кредитування – це ще одна урядова ініціатива, яку має до 1 листопада підготувати міжвідомча робоча група Кабміну, очільником якої став перший заступник міністра економічного розвитку та торгівлі Максимом Нефьодовим. Участь у ній візьмуть також представники банківського сектору. Наразі Мінагрополітики активно пропагує серед агровиробників – скористатись послугами державної програми здешевлення кредитів.
Можливості для навчання
Уже стартував спільний проект Укрдержфонду (державна бюджетна установа, яка виконує функції з реалізації державної політики щодо підтримки становлення і розвитку фермерських господарств) та Всеукраїнської мережі фахівців і практиків з регіонального та місцевого розвитку «Регіонет» зі створення системи дистанційного навчання фермерів за різними напрямами аграрного бізнесу.
Наразі у тестовому режимі запущено початковий курс навчання щодо отримання поворотної фінансової підтримки від Укрдержфонду. Він складається з навчальних аудіовізуальних матеріалів та історій успіху фермерів, які свого часу отримали підтримку через Фонд.
Дізнатись детальну інформацію, зареєструватись і пройти курс дистанційного навчання можна за посиланням: www.fondfermeriv.org.ua.
Роман Хом`як