Цінний кожен міліметр

Ніщо тепер не є таким цінним для агронома, як волога у ґрунті. Збереження кожного міліметра вологи дає гарні сходи, перезимівлю та й добрий врожай.

Вода є регулятором температури рослини: волога випаровується через листки, що знижує температуру і запобігає перегріву рослин. Близько 0,2-0,3% увібраної рослинами води витрачається на утворення маси рослини, а понад 99% випаровується, забезпечуючи транспортну роль і теплозахисний ефект.

Дехто з агровиробників нам зізнається, що агресивна експлуатація ґрунтів (оранка, порушення сівозміни тощо) через кілька років вже стала відчутна на врожаях. Та як з цим боротись?

Подаємо кілька наукових порад від Олега Гайденка, завідувача науково-технологічного відділу селекції, насінництва і трансферу інновацій Кіровоградської ДСГДС НААН:

  • відразу після збирання стерньових попередників, бажано у той же день, провести дискування ґрунту, або лущення, що запобігатиме відтоку вологи через стерню, яка в цей момент становить 5-8 мм за добу.
  • за потреби, провести культивацію ґрунту, аби він набув дрібногрудковатого стану, а не пилоподібного (що буває при багаторазовому використанні дискових знарядь);
  • при основному обробітку ґрунту під ярі культури з осені використовувати глибокорозпушувачі, що дасть можливість зруйнувати плужну підошву і волога, яка випадатиме з опадами, буде потрапляти в нижні горизонти ґрунту, а не концентруватись на поверхні та стікати під час інтенсивних опадів;
  • у зоні ризикованого землеробства під час сівби озимих необхідно мінімізувати обробіток ґрунту, використовуючи прямий посів (наприклад, після сої). Якщо ж посів був здійснений по обробленому ґрунті — то обов’язково слід прикочувати котками.

Що кажуть агрономи?

Антон Корчан
, старший агроном відділку МХП у Лановецькому районі, що на Тернопільщині:
— Я сам родом з Херсону і знаю, що таке відсутність вологи у ґрунті під час вегетації рослин. Тому у нашому відділку ми практикуємо таку систему землеробства як стріп-тілл. Маємо для цього два 16-рядкові культиватори Orthman. Цього року ріпак ми висівали сівалкою Mzuri, і для порівняння посіяли демоділянку сівалкою Great Plains, то рівень збереження вологи у Mzuri кращий.Сергій Жереб, головний агроном ТОВ «Біотех ЛТД», Київська область:
— Ми відмовились від оранки ще з 2009 року. Тепер у нас технологія обробітку ґрунту під картоплю така, що дозволяє нам зберігати вологу. Після збирання гороху і пшениці, які у нас є зазвичай попередниками під картоплю, ми проводимо сівбу сидератів, у нас — це редька олійна. Сіємо ми її дискатором на глибину до 5 см. Цей дискатор ми дещо модернізували — додавши спеціальний аплікатор, ми отримали змогу одночасно і стерню лущити, і здійснювати посів. Після цього ми залишаємо ці посіви до пізньої осені. Коли сидерати тільки набирають масу (головне не допустити щоб вони відцвіли та сформували насіння), проводимо мульчування. Потім вносимо фосфоритне борошно, або інші кальцієвмісні добрива у нормі — по 1 т/га, що це нам дає: ми отримуємо розкислення ґрунтів (через те, що не використовують органічні добрива, відбувається закислення ґрунтів, на сьогодні — це проблема по всій Україні). Після цього ми проводимо щілювання ґрунту на глибину 35-40 см.

 

Навесні, при фізично стиглому стані ґрунту, перед закриттям вологи, ми вносимо азотні добрива у формі КАС, після чого проводимо закриття вологи і вирівнювання площі. І все — чекаємо посадки. Таким чином, коли всі по оранці закривають вологу боронами, то ми в себе пускаємо диски.

Валентина Кравець