Інтенсивне землеробство без мінеральних добрив — неможливе, тому добрива є основною складовою сучасного рослинництва. Водночас, це одна з найбільш затратних складових. Відтак, важливо досягти максимально ефективного застосування добрив, аби отримати додатковий врожай. На жаль, не завжди вдається досягти успіху через застосування так званих традиційних добрив. А тому все більшої популярності на ринку України набувають комплексні мінеральні добрива з розширеним складом доданих необхідних мікроелементів.

Не так давно на українському ринку мінеральних добрив з’явились цікаві добрива європейського виробництва  польських заводів LUVENA S.A, «Fosfan S.A.», «Grupa Azoty», «Siarkopol» CHEMICAL PLANTS TARNOBRZEG, Ltd., болгарського заводу «Агрополіхім», угорського заводу «Перемартон «Hunfert» та інші, які мають давню історію виробництва. Офіційним представником їх на ринку України стала компанія ТОВ «ФлораАгроФарм».

— Ці добрива, на відміну від «традиційних», мають як унікальний склад, так і прояв дії на противагу традиційним  нітроамофоскам, — розповіла Анна Худякова, менеджер з продажу компанії ТОВ «ФлораАгроФарм». — Добрива, які ми пропонуємо, характеризуються кращою ефективністю, оскільки в одній гранулі містять цілий комплекс основних елементів та мікроелементів.

На стенді компанії “ФлораАгроФарм” під час виставки AgroExpo-2018. Праворуч Анна Худякова

Зі слів Анни Худякової, застосування цих добрив дозволяє отримувати вищу врожайність основних сільськогосподарських культур на рівні до 30-40%. Така ефективність зумовлена тим, що польські виробники шляхом наукових досліджень та практичних випробувань розробили унікальні спеціалізовані добрива як для конкретних сільськогосподарських культур, так і універсальних, які можна застосовувати на будь-яких типах ґрунтів.

У портфоліо компанії ТОВ «ФлораАгроФарм» на сьогодні є добрива для усіх основних сільськогосподарських культур: зернових озимих та ярих, кукурудзи, олійних соняшнику, ріпаку, гірчиці, бобових сої, гороху, кормових, овочевих та фруктових багаторічних насаджень.

Лінійка добрив Lubofoski представляє гранульовані комплексні добрива. Основною перевагою цих добрив є відмінна розчинність. До складу цих добрив входять як базові компоненти NPK, так і мікроелементи. До речі, азот тут перебуває в амонійній формі, що дозволяє вносити добрива, як восени, так і навесні. У цих добрив також витримано різні співвідношення фосфору, калію (К2О:Р2О5), які становлять 1:1;1,5:1; 2:1. Нестандартний склад добрив дозволяє агровиробникам коригувати живлення під конкретні ґрунтові умови та культури.

— Особливістю цих добрив є легке вивільнення складників з гранули, що дозволяє застосовувати добрива цієї групи на різних ґрунтах. Зокрема, українські виробники вже змогли оцінити ефективність цих добрив на полях, через призму покращення споживання  фосфору та калію — основних складників успішного вирощування сільгоспкультур, — наголосила Анна Худякова. 

Окремою перевагою цих добрив є наявність у складі двох хімічних форм сірки та фосфору: водорозчинна частина яких вивільняється з гранули швидко, інша з пролонгованою дієюповільно, що гарантує живлення цими елементами  впродовж усієї вегетації. Крім того, добриво Lubofoska під зернові колосові культури доповнене також такими важливими мікроелементами для пшениці та ячменю як мідь і марганець.

Іншою лінійкою добрив у портфоліо компанії є Superfosfaty.

— Фосфор у цих добривах добре розчиняється у воді, що полегшує його засвоюваність рослинами. Ми пропонуємо суперфосфат у двох формах — гранульованій та порошковій. Зокрема, останній віддають перевагу садівники для удобрення багаторічних насаджень, — розповіла Анна Худякова.

Крім фосфору, добрива цієї лінійки містять кальцій та сірку. Щодо останньої, то численними науковими дослідженнями доведено позитивний ефект сірки з простого суперфосфату: навіть передчасне передпосівне внесення суперфосфату не призведе до швидкого вимивання сульфат-аніонів, але забезпечить добре живлення сіркою до кінця вегетації. Тому ці добрива слід розглядати як фосфорно-сірчане добриво.

— Ці добрива особливо цінні для живлення хрестоцвітних культур та бобових саме завдяки повільному та рівномірному вивільненню елементів живлення, — зазначила А. Худякова.

До речі, компанія «ФлораАгроФарм» пропонує ще інше польське добриво Суперфосфат простий гранульований, виробництва заводу «Fosfan S.A.». Це універсальне фосфорно-сірчане добриво для передпосівного внесення. Особливістю цього добрива є те, що легкорозчинний кальцій, який міститься у складі, дозволяє використовувати це добриво для розкислення ґрунту. Крім того, гранульована форма добрива обмежує появу в ґрунті шкідливих для рослин алюмінієвих і залізних фосфатів.

Основні складники цих добрив та їхні властивості:

  • Фосфор (P2O5) розчинний у нейтральному розчині цитрату амонію, у т.ч. на 93% розчинений у воді.
  • Кальцій (CaO), розчинний у воді.
  • Сірка в сульфатній формі (SO3).

Якщо необхідно більше фосфору, то у портфоліо компанії «ФлораАгроФарм» є потрійний суперфосфат, виробництва болгарського заводу «Агрополіхім». Це висококонцентроване фосфорне добриво, що містить 46% пентоксиду дифосфора (P2O5), та придатне для живлення всіх типів ґрунтів.

Застосовуючи ці добрива на посівах, рослини отримують додаткову силу росту коренева система розвивається успішно, збільшується стійкість рослин до заморозків. Крім того, рослини отримують змогу повністю засвоювати вологість ґрунту, тим самим зменшуючи ймовірність пошкодження рослин у періоди посухи.

У поєднанні з азотними добривами (аміачною селітрою, рідких азотних добрив, сечовини тощо), потрійний суперфосфат дуже успішно застосовується в системі удобрення основних сільськогосподарських культур.

Не менш вигідні формуляції мають добрива лінійки Lubofosy. Це складні гранульовані добрива, які місять різноманітні форми фосфору. Зокрема, у кожній гранулі є сполуки фосфору, які добре розчинні у воді, а також важче розчинні фосфати кальцію.

— Це дуже вигідна формуляція, оскільки враховує фізіологію накопичення фосфору більшістю культурних рослин. На початку вегетації фосфор рослинам необхідний для формування сильної кореневої системи. В цей час з добрив лінійки Lubofosy вивільняються фосфатні аніони з легкорозчинних форм. Натомість наприкінці вегетації фосфор уже необхідний рослинам для формування врожаю. В цей час з гранул вивільняються малорозчинні фосфорні сполуки. Таким чином ці добрива дозволяють забезпечити рослини усім необхідним під час усього періоду вегетації, — пояснила Анна Худякова.

У цій лінійці представлені добрива, хімічний склад яких був розроблений під конкретні культури: йдеться не тільки про унікальне співвідношення калію та фосфору у добривах, а й про індивідуальні потреби рослин в мікроелементах. Зокрема, у добривах для кукурудзи у складі є цинк та бор, для цукрових буряків — натрій та бор, для ріпаку бор, а для картоплі частина кальцію представлена у вигляді сульфату.

— Lubofosy є найрізноманітнішою групою добрив, що ми постачаємо. Ці добрива добре працюють на злегка кислих та кислих ґрунтах, а також на деградованих. Також ми пропонуємо агровиробникам Lubofos bezchlorkowy, яке рекомендовано в першу чергу для культур, чутливих до високої концентрації хлору в ґрунтовому розчині, зокрема, це актуально для більшості садових культур.

Сьогодні вже всі агровиробники розуміють: рослинам не достатньо тільки класичного NPK. Раціональне живлення вимагає також внесення інших елементів: кальцію, магнію, сірки. Для забезпечення рослин цими мікроелементами компанія «ФлораАгроФарм» пропонує ще одну лінійку добрив Luboplony.

Ці добрива унікальні тим, що окрім живлення рослин мікроелементами, вони сприятливо впливають на властивості ґрунтів: стабілізують рівень pH ґрунту та обмежують вплив токсичних сполук на рослини в умовах кислих ґрунтів. Відтак, добрива лінійки Luboplon чудово підходять для деградованих та легких ґрунтів, хоча завдяки своїй універсальності відмінно працюють і в інших ґрунтових умовах. Окремо компанія «ФлораАгроФарм» пропонує агровиробникам і калійні добрива.

Цікавим у портфоліо компанії є добриво Unifoska 02, польського виробництва заводу «Siarkopol». Це основне добриво під озимі культури, яке містить:

  • 4% загального азоту (N) в амонійній формі,
  • 12% фосфору (P₂O5), розчинний у нейтральному цитраті амонію та воді,
  • 11% фосфору (P₂O5), розчинний у воді,
  • 12% водорозчинний калій (K₂O),
  • 16 % водорозчинного кальцію (CaO) і 30% загальної сірки (SO3).

Завдяки такому складу, ці добрива є універсальним високотехнологічним компонентом із збалансованим вмістом макро- і мезоелементів, призначене для передпосівного внесення під озимі культури.

— Unifoska 02  багатоскладникове мінеральне добриво, що містить поживні речовини у легкодоступних для рослин формах. Це добриво передусім призначене для підживлення озимих культур — зернових і ріпаку. Також можна ефективно застосовувати під всі ярі культури для лук і пасовищ, додаючи азотні добрива в залежності від потреб відповідних культур та етапу вегетації. Добриво містить сірку, незамінну в процесах побудови білків, наголошують у компанії «ФлораАгроФарм».

Сьогодні до живлення рослин варто підходити раціонально, не тільки з погляду ефективності на рослинах, а й з економічної доцільності. Тому все більшої популярності набувають універсальні добрива з пролонгованою дією, які наповнюють ґрунт не тільки базовими компонентами, а й такими важливими для успішного вирощування мікро- та макроелементами.

Коментар:

Мирослава Курцева, директор ТОВ «ФлораАгроФарм»:

— Дійсно, широка лінійка комплексних  мінеральних добрив європейського виробництва, які постачає на український ринок компанія ТОВ «ФлораАгроФарм», заслуговують схвалення і користуються неабияким попитом серед агровиробників — у першу чергу тих, які зламали в своїй голові стереотипи підходів до сучасних вимог в отриманні високих врожаїв вирощуваних ними культур.
Не є великим секретом те, що багато добрив, які з’являються на ринку України, явно характеризуються сумнівною якістю, а при детальному аналізі не «дотягують» до заявлених написів на мішках та «бегах» по відсотковому вмісту хімічних елементів. Та й проблеми з розчинністю і використанням рослинами також шкутильгають: буває внесе фермер мінеральне добриво весною при сівбі і радіє, що знайшов кошти на 100 чи навіть 200 кг/га, очікуючи прибавки врожаю, а потім  обробляючи восени ґрунт вигортає незаймані ні вологою, ні рослиною гранули «сумнівного» добрива і дивується: «А де ж очікувана вища врожайність? Я ж вніс, скільки треба!»
Інша справа з європейськими добривами: окрім доброї розчинності в ґрунті, через водовбірний ґрунтовий комплекс та кислотні виділення кореневої системи рослин — проблеми з «невикористаністю» таких добрив немає. Більше того, на всі заявлені виробником якісні і кількісні показники співробітники ТОВ «ФлораАгроФарм» швиденько нададуть відповідно затверджені згідно європейських стандартів сертифікати відповідності. Їх навіть можна перевіряти в лабораторіях, що вже неодноразово робили агровиробники: всі заявлені відсотки елементів відповідають результатам аналізів. А тому «холостих вистрілів» від застосування таких добрив немає. Якість і ціна на 100% рівні.

Підготувала Тетяна Тимошенко

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram