Ембарго на імпорт російських добрив призвело до серйозних збитків українських сільгоспвиробників і падіння їх конкурентоспроможності через значне перевищення внутрішніх цін над цінами світового ринку, але майже не сприяло пожвавленню вітчизняної хімічної галузі. Ситуація з калійно-фосфорною групою є найбільш гострою дефіцит, що виник, загрожує різким падінням врожайності й доходів аграріїв, а отже і валютної виручки країни.

— Заборона імпорту російських мінеральних добрив не призвела до виведення української хімічної галузі з кризи. У той же час вітчизняні аграрії, які вимушені переплачувати і просто позбавлені можливості купувати деякі види добрив, зазнають багатомільярдних збитків, — повідомив заступник голови ВАР Михайло Соколов, передає прес-служба ВАР.


Так, за даними агенції «Маркер», станом на зараз перевищення ціни внутрішнього ринку (без ПДВ) над ціною FOB Чорне море по аміачній селітрі становить 80,65 дол./тонна (41,25%), по карбаміду 53,55 дол./тонна (18,63%), по карбамідно-аміачній суміші 26,95 дол./тонна (12,31%). У той же час, скорочення споживання калійно-фосфорних добрив через їх відсутність на ринку за результатами 8-ми місяців 2018 року становить 44% порівняно з аналогічним періодом минулого року.

Соколов зазначив, що заборона імпорту азотних добрив з РФ призвела лише до того, що різко виросли поставки цієї продукції з інших країн: Казахстану, Узбекистану, Грузії, Польщі, Литви і т.д. Зокрема, за 8 місяців 2018 року поставки аміачної селітри з третіх країн, за виключенням РФ, зросли на 40,79%, карбаміду — на 196,67%, КАС на 57,34%.

Водночас українські хімічні підприємства як були збитковими, так і лишились. У такі ситуації учасники ринку бачать єдиний вихід: надання українським хімічним заводам підтримки з державного бюджету.

Однак, на думку заступника голови ВАР, навіть якщо уряд запровадить відповідну статтю витрат, цієї суми все одно не вистачить для забезпечення прибуткової діяльності монополіста на вітчизняному ринку добрив групи Ostchem, що належить бізнесмену Дмитру Фірташу. Адже зараз Аграрний фонд закупає у компанії Ostchem добрива за ціною, що на 1000 грн перевищує ринкову. При цьому, як стверджує керівництво Ostchem, навіть за такої ціни підприємства компанії продовжують працювати у збиток.

— Єдиним шляхом для виведення хімічної галузі з кризи є забезпечення вітчизняних хімічних заводів власною сировинною базою. Зокрема, через будівництво заводів по виробництву мінеральних добрив з українського газового вугілля, або продаж на аукціонах ліцензій на видобування газу виключно для виробництва мінеральних добрив, — повідомив заступник голови ВАР Михайло Соколов.


Нагадаємо, у 2017 році російські виробники покривали 31% внутрішнього споживання азотних добрив і 64,7% фосфоро- та калієвмісних добрив (а по багатьох позиціях 100%). Тому їх зникнення з українського ринку призвело до різкого зростання цін на внутрішньому ринку. При цьому аграрії неодноразово зазначали, що через недостатню конкурентоспроможність вітчизняних хімічних заводів ціни на добрива на українському внутрішньому ринку у деякі періоди перевищували світові більш ніж на 50%.

За даними дослідження, яке провели ННЦ «Інститут аграрної економіки», консалтингове агентство «Украгроконсалт» та центр «Соціальний моніторинг» на замовлення ВАР, втрати вітчизняного аграрного сектору через недобір врожаю у зв’язку з високими ціни на азотні добрива всередині країни щорічно становлять понад 32 млрд грн.

На думку опитаних фермерів, до завищення цін призводить корупція в органах державної влади та монопольне становище групи Ostchem, що диктує свої правила гри на ринку.

Через завищені ціни на добрива аграрії вносять їх набагато менше за норму. В результаті, українські ґрунти виснажуються щороку кожен гектар українських сільгоспземель втрачає від 200 до 400 кг поживних речовин.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram