Напередодні старту в Україні сезону жнив компанія Саse IH провела унікальний захід для преси Саse IH Technology day. На Дніпропетровщині, на полях компанії-партнера «Агро КМР», презентували нові розробки — оновлений комбайн AxialFlow 7250, трактор Magnum AFS Connect та телеметрію AFS Connect.
Саse IH Technology day

Звертаючись до представників ЗМІ, бізнес-директор компанії Саse IH в Україні та Молдові Юрій Єгоров розповів, що майданчик для презентації та її формат вибрали невипадково.

— В «Агро КМР» уже працюють з нашою найновітнішою технікою. Ми тут, аби побувавши в кабіні, за кермом, ви безпосередньо подивилися на інноваційну техніку в роботі, відчули її та краще зрозуміли філософію компанії Саse IH. Ми не говоримо, що це технології та техніка майбутнього. Ні, це вже наше сьогодення. Міжнародна корпорація СNН Industrial, до якої належить і бренд Саse IH, вкладає дуже значні кошти в наукову та інноваційну діяльність. Практично щодня (!) на цю сферу в компанії витрачають 2 мільйони доларів. Завдяки цьому, сьогодні ми знайомимося з новітніми розробками, які вже є доступними українському сільгоспвиробнику. Важливо підкреслити, що останнім часом інтерес до інноваційної техніки в Україні значно зріс, — наголосив Юрій Єгоров.

Оновлений комбайн AxialFlow 7250

Компанія Саse IH як піонер зі застосування роторної технології уперше запустила в серійне виробництво роторний комбайн ще 1977 року. Головна і принципова відмінність між ним і традиційним барабанним комбайном у роторних використовується не технологія «биття», або вибивання, а зовсім інша технологія «тертя зерна об зерно». Вона дає змогу мінімізувати отримання битого, дробленого зерна.

Фактично йдеться про бережливе ставлення до зерна. Це і є головною філософією Саse IH, якої компанія неухильно дотримується і до сьогодні, і на яку спрямовані інноваційні розробки.

Складовими цієї філософії є й інші принципи це розробка та використання найсучасніших технологій і водночас простих у налаштуванні та експлуатації технологічних конструкцій комбайна, для максимального досягнення ефективності збирання врожаю. Ще одна важлива складова прагнення допомогти оператору досягти максимальної ефективності та задоволення від результатів своєї праці, спрощуючи процес налаштування та експлуатації комбайна, покращуючи умови роботи.

Зернозбиральний комбайн Саse IH Axial-Flow 7250

Комбайн AxialFlow 7250, як і 8250 та 9250, належить до флагманів. Усі вони доступні для українських споживачів, і, як свідчать дані статистики, на сьогодні популярність роторної технології відчутно зростає. Зокрема, за перші чотири місяці 2021 року частка завезених в Україну гібридних і роторних комбайнів становить 57%.

NB: Флагманський комбайн Саse IH AxialFlow 7250 має максимальну потужність двигуна 498 кінських сил, ємність бункера для зерна — від 11100 до 14400 літрів зі швидкістю вивантаження 141 літр на секунду.

На підвищення ефективності роботи комбайна впливає багато технологічних рішень, зокрема і його конструктивна простота, на відміну від інших зразків комбайнів. У комбайнах Саse IH значно менша кількість робочих органів. Наприклад, встановлено ексклюзивний прямий привід CVT Rotor Plus система карданних валів, що йде через увесь комбайн і відповідає за роботу приводів жатки, похилої камери та ротора. Щодо ротора, то тут теж ексклюзив функція реверсу.

Від цього одна з найголовніших переваг у комбайні лише 7 ременів та 4 ланцюги, що дозволяє уникати втрат потужності, а також затрат часу на обслуговування. До речі, показник кількості ременів і ланцюгів є найменшим у індустрії.

Система очищення одна з найбільших

Зменшувати продуктивність комбайна може той фактор, що система очищення зернової маси не здатна впоратися з масою скошеної культури, котра через похилу камеру подається для очищення.

NB: У комбайнах AxialFlow 7250 виробник досягнув однієї з найбільших площ системи очищення в індустрії — 6,5 метра, а якщо рахувати разом зі стрясною дошкою, то це 8,5 метра.

Впливає на підвищення продуктивності роботи і той факт, що завдяки конструкції ротора зернова маса, яка потрапляє сюди, розкручується зі швидкості 8 км/год до 100 км/год. Завдяки цьому створюються ідеальні умови для обмолоту зерна, особливо за підвищеної вологості.

Ще одна особливість флагманських комбайнів копіювання системою очищення рельєфу поля та авторегулювання швидкості вентилятора. Система очищення може змінювати свій нахил на 17% або на 12 градусів. Що це дає? Можливість ефективно працювати на схилах, уникаючи перекосів зернової маси, пересипання на один бік, проблем із втратами та якістю очищення. Датчик нахилу управляє вирівнюванням усієї системи очищення та дає змогу комбайну працювати на повну потужність із мінімальними втратами та незмінно високою ефективністю очищення зерна.

Вентилятор варіативний: дозволяє вибирати режими його роботи та встановлювати робочий діапазон для кожної культури.

Автоматична система змінює швидкість роботи вентилятора (у межах від 5 до 15%) залежно від того, у яких умовах «іде» комбайн під гірку, чи навпаки. Зрозуміло, що з варіантом «під гірку» швидкість комбайна падає, і вентилятор завдяки цій системі знижує оберти, що дозволяє уникати видування зерна з комбайна. Коли ж комбайн «іде» вниз, то вентилятор нарощує оберти, забезпечуючи найвищу якість очищення.

Кілька слів варто сказати й про подрібнювач. Важливо зауважити, що всі комбайни Саse IH і середні, і флагманські уже з конвеєра виходять з можливістю або складувати солому у валки, або ж розкидати її рівномірно по полю на ширину жатки, і навіть до 14 метрів. На комбайнах Саse IH стоять прості дефлектори з можливістю легко регулювати кут викидання.

Зернозбиральний комбайн Саse IH Axial-Flow 7250

Axial-Flow 7250 обладнаний подрібнювачем на 40 ріжучих і 40 контрріжучих ножів, хоча насправді варіативність  є набагато більшою. У тому ж «Агро КМР» комбайн обладнали подрібнювачем на 120 ножів.

Максимальна автоматизація

Вже з 2020 року в базовій версії комбайнів Case IH встановлена система Automatic Crop Settings. Фактично одним натисненням кнопки оператор вибирає культуру, і вже програма видає параметри, як з нею працювати. Якщо ж ці налаштування чимось не влаштовують оператора, чи фермера, вони вважають, що показники не зовсім відповідають реаліям, цілком можливо внести свої параметри, зберегти та користуватися ними надалі.

Automatic Crop Settings регулює робочі параметри, як-от швидкість роботи вентилятора та зазор підбарабання відповідно до типу культури.

Інша система це Feedrate Control. Вона дає змогу оператору встановити максимальне навантаження на двигун і максимальну швидкість ходу, і далі комбайн уже самостійно намагатиметься наближатися до встановлених параметрів. Наприклад, система автоматично додає швидкості, якщо комбайн збирає культуру на краю поля, де врожайність є нижчою, і зменшує швидкість, де вона є вищою. Система здатна працювати з усіма культурами.

Саме з нинішнього року комбайни Case IH, зокрема й Axial-Flow 7250, отримали ще одну важливу й цікаву опцію. Як відомо, в Україні більшість операторів не дуже полюбляють брати на себе зайві клопоти, і деякі налаштування вони часом просто ігнорують. А тут уже не треба крутити болти, як було раніше, а просто тиснеш на кнопку і відбувається гідравлічне регулювання нахилу жатки вперед/назад. Це дуже важливо, оскільки пшениця буває полеглою або ж ви збираєте сою, тоді жатку з плаваючим гнучким брусом варто опускати максимально вниз. Інша річ кукурудза: тут жатку треба підняти. Тепер оператор це може робити з кабіни.

Зернозбиральний комбайн Саse IH Axial-Flow 7250

Насправді Case IH перша компанія, котра пропонує функцію гідравлічного регулювання нахилу жатки. У всіх інших регулювання оператор здійснює механічно.

Ще одну опцію можна побачити лише на комбайнах Case IH це керований кінцевик шнека. Якщо ви використовуєте широку жатку, ця новація дозволяє працювати безпечно зі зернонавантажувачем, оскільки за допомогою регулювання кута можливо приблизно на метр-півтора подовжити викидання зерна. Ну, й теж не дріб’язкова деталь новація дає змогу не насипати у зернонавантажувач гірки зерна, а рівномірніше розподіляти його по кузову.

Зернозбиральний комбайн Саse IH Axial-Flow 7250

Штучний інтелект, або система AFS Harvest Command™

І, нарешті, коротко пробігшись по деяких нововведеннях, ми підійшли до головної системи. Її називають або серцем нинішнього комбайна, або його штучним інтелектом. Вона відома з 2019 року, але відповідно до політики інновацій компанії її постійно удосконалюють. Це AFS Harvest Command™ система автоматизації від Case IH.

NB: AFS Harvest Command™ — це абсолютно новий пакет технологій, який використовує дані 16-ти датчиків, розташованих у «тілі» комбайна, і регулює 7 різних налаштувань з метою досягнення максимальної продуктивності та повністю автоматично керує роботою флагманських машин Case IH.

Зокрема, система автоматизації здатна керувати комбайном і через систему телеметрії AFS Connect, що дає змогу здійснювати двосторонню передачу даних між комбайном і офісним ПК через вебпортал. До слова, 25-тонний комбайн може рухатися за заданими параметрами з точністю до 2,5 см (!), використовуючи сигнал RTK+ від мережі базових станцій Case IH.

Завдяки повній автоматизації AFS Harvest Command™ оператору лише потрібно вибрати одну з чотирьох стратегій роботи комбайна:

  • стратегію найменших втрат: комбайн працює на швидкості, яка забезпечує прийнятний рівень втрат зерна в роторі та системі очищення;
  • стратегію кращої якості зерна: комбайн регулює налаштування задля підтримання заданої якості зерна та рівня його чистоти, одночасно мінімізуючи втрати;
  • стратегію максимальної продуктивності: комбайн працює на максимальній швидкості або потужності, заданій оператором, одночасно регулюючи налаштування з метою мінімізації втрат зерна;
  • стратегія оптимального режиму: комбайн підтримує задану пропускну здатність шляхом зміни швидкості ходу та регулює налаштування задля мінімізації втрат.

Оператору, перебуваючи у надзвичайно комфортабельній кабіні з клімат-контролем, залишається лише стежити за жаткою та здійснювати вивантаження бункера. Звісно, перед початком роботи він має вибрати культуру та залежно від цього відповідний зазор підбарабання. І це практично все, бо керує комбайном AFS Harvest Command™.

Управління системою автоматизації здійснюється через термінал AFS Pro 700, розташований у кабіні, на якому відображається вся робота 7250. Наразі система здатна працювати з такими культурами як пшениця, ячмінь, ріпак, кукурудза та соя.

Контроль якості зерна

На деяких функціях AFS Harvest Command™ варто зупинитися окремо, оскільки вони є практично ноу-хау компанії Case IH. Ідеться, наприклад, про контроль якості зерна цьому приділяють надзвичайну увагу.

Зокрема, унікальні датчики тиску на решета порівнюють тиск повітря між решетами та над верхнім решетом. Вони надають інформацію про втрати зерна та причину цього перенавантаження решіт чи видування зерна назовні. Система аналізує це та здійснює потрібні коригування, аби уникати небажаного результату, особливо під час розворотів на кінцях гону або зупинках комбайна в полі.

І така ж унікальна камера контролю зерна, що використовує багатоспектральне світлове випромінювання з метою визначення наявності битого зерна та засмічення.

NB: Ця запатентована технологія — поєднання п’яти світлових спектрів — допомагає більш точно відслідковувати якість зернових проб, просвічуючи їх в ультрафіолетовому, синьому, зеленому, червоному та інфрачервоному діапазонах.

Дані з камери контролю зерна передаються програмі і далі AFS Harvest Command™ у повністю автоматичному режимі оптимізує налаштування обмолоту та очищення. Це ефективно працює на досягнення важливого результату отримання після обмолоту зерна високої якості.

Саse IH Technology day

— Говорячи про систему AFS Harvest Command™, як про штучний інтелект нашого комбайна, ми також підкреслюємо ще одну її здатність — вона сприяє підвищенню кваліфікації оператора, допомагає йому отримати високу ефективність від своєї роботи. Наголошую — ми говоримо не про майбутнє. Ми говоримо вже про наше сьогодення, —підсумував презентацію під час зустрічі з пресою Юрій Єгоров, бізнес-директор компанії Case IH в Україні та Молдові.

Анатолій Гаркуша, спеціально для GH.in.ua

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram