В цілому ця ситуація спричинила зниження ринку яблук в Україні на 21%. По-друге, вийти на міжнародні ринки буває непросто та й потребує додаткових інвестицій, аби гарантувати кількісну та якісну стабільність. Хоча 2017-й експерти вже називають успішним для садоводів. Цього року весняні приморозки та посуха навесні та влітку спричинили значний недобір врожаю — так охарактеризували сезон у WAPA, Всесвітній організації виробників яблук та груш. І підтвердили цифрами — прогнозована врожайність буде на 23% меншою порівняно з останніми трьома роками. Така ситуація, переконані експерти, дозволить українським виробникам заробити більше, адже ціни будуть вищими. Водночас це вплине на внутрішній ринок можливим зменшенням попиту.

В цілому, валютні обсяги міжнародної торгівлі яблуками становлять 8,6 млрд т, що у грошовому еквіваленті дорівнює 7,8 млрд доларів США, про це розповів під час конференції «АПК-Інформ: овочі і фрукти» Андрій Ярмак.

— Останні три роки глобальний ринок яблук мав тенденцію до зниження, а світове виробництво продовжувало зростати — відбулася стагнація світової торгівлі яблуком. При цьому Україна у світовому виробництві яблук займає лише 0,08%: однак маючи чи не ідеальні умови для вирощування, ми не входимо навіть до 40 найбільших експортерів яблука в світі.

Крім того, за визначенням Андрія Ярмака, ринкова ситуація для України виглядає несприятливою, адже:

  • площі під сучасними яблуневими садами в регіоні і в світі зростають, як і врожайність;
  • споживання яблук в Україні та ЄС зменшується (в Україні — мінус 15% з 2013 року на особу);
  • кількість споживачів в Україні падає, тому розмір ринку яблук знизився на 21%;
  • ціни і реальні доходи виробників яблука в Україні та ЄС падають, при цьому конкуренція стабільно зростає.

На сьогодні Україна має одну вагому на світовому яблучному ринку, переконаний експерт ФАО, — це дешева робоча сила. Різниця у витратах на збирання 1 кг яблук в Україні та в більшості інших країн ЄС така, що маржа у сусідів часто менша, ніж ця різниця. Проте робоча сила буде дорожчати — і це не тільки витрати на зарплату, а й необхідність забезпечення кращих умов.

— Наразі десять найбільших експортерів контролюють 84% експорту свіжого яблука. Серед них — Китай, США, Італія, Чилі, Франція, Нова Зеландія, ПАР, Польща, Нідерланди та Бельгія. Проте, десять найбільших імпортерів контролюють лише 43% імпорту свіжого яблука. Країни, що збільшують імпорт (окрім Білорусі), це, по-перше, країни, де яблуко лишається екзотикою, а доходи не залежать від нафти: В’єтнам, Філіппіни, Бангладеш, Південна Корея, Таїланд, Шрі-Ланка тощо. Також, це країни з високим рівнем доходів населення, що не вирощують яблука, наприклад, Тайвань, Гонконг, Сінгапур. По-третє, це великі країни, де населення зростає досить швидко, як і його доходи: Китай, Індія, Пакистан, Ірак, і т.д. З тим підходом до експорту, що був до останнього часу, Україна однозначно програє конкуренцію на світовому ринку постачальникам з країн ЄС, і навіть постачальникам з Молдови та Сербії, а невдовзі — й країнам Центральної Азії, — наголосив Андрій Ярмак.