Рак дерев є серйозною проблемою при вирощуванні яблуні. Неконтрольований розвиток хвороби призводить до значного зменшення життєздатності саду.

У міру розвитку хвороби дерева починають гинути в саду, що вимагає їх вилучення та посадки в наступні. Це може призвести до того, що через кілька років, замість продуктивного, рівномірного саду, садівник отримає суміш дерев різного віку. Як наслідок, сад, який все ще міг би багато років давати якісний врожай, потребує пересадки.Ці проблеми добре відомі фруктовим фермерам, що вирощують Гала, який особливо схильний до раку плодових дерев. Проблема ускладнюється відсутністю засобів захисту рослин, які могли б ефективно контролювати хворобу. На сьогодніцю проблему не можна вирішити одним чи двома препаратами. Необхідні різноманітні агротехнічні заходи, які проводяться комплексно і послідовно для зменшення захворювання.

Одним з елементів такої стратегії, яку використовують виробники фруктів, наприклад, в Нідерландах, є обприскування гіпохлоритом натрію. Ця речовина, яка є сильним окислювачем (використовується для дезінфекції), руйнує спори грибків, що утворюються в карциномах. Внаслідок цього прогресування захворювання знижується, інфекція меншає, і ураження стають слабшими.

Обробка проводиться 2-3 рази під час зимового спокою. Перша гарна дата початок зими (грудень). Друге обприскування проводиться в січні лютому, а останній обробіток найкраще проводити за тиждень до появи перших бруньок. Запізнення з обробітком, коли вже набубнявіли бруньки, призведе до їх спалення. Проведення обробітку особливо рекомендується в садах з сортами, схильними до раку.

NB: У той же час пам’ятайте, що таке обприскування явно допомагає контролювати хворобу, але не може повністю усунути її. Захисту, заснованого виключно на гіпохлориті, недостатньо, щоб зупинити захворювання в складних випадках.

15% гіпохлорит натрію використовується для обприскування. Окислювачі на основі сполук хлору нестабільні  їхнє більш тривале зберігання викликає зниження вмісту (окислення) активного хлору, тому краще використовувати стабілізовані препарати. Вкрай важливо дотримуватися правил безпеки, оскільки нерозведений препарат може викликати опіки шкіри. Також варто негайно після обробки трактор і обприскувач добре промити.

Використані дози 15-20 л/га, які розводять у 200-500 л води. Використання низьких витрат рідини для розбризкування, переважно у вигляді дрібнодисперсного розпилювача, здається більш ефективним. Важливо, щоб під час проведення захисту, щоб температура була позитивною, а дерева сухими. Мороз або мороз на ніч перед або після захисту не має негативного впливу.

NB: Обприскування дерев гіпохлоритом у перший і другий рік після посадки не рекомендується хоча деякі виробники повідомляють, що на них виконували таку процедуру і не спостерігали жодних негативних наслідків.

У садах, де є великі проблеми з раком, уражені гілки повинні бути видалені. Це можна зробити, спалюючи пагони після різання, або через застосування подрібнювачів.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram