Нещодавно до GrowHow.in.ua • [Як вирощувати] надійшло таке запитання від читачки: «Я є членом ФГ і в січні 2018 року подала заяву 1-ЄСВ [1] на реєстрацію платником ЄСВ. У вересні отримала третю групу інвалідності, але заяву 7-ЄСВ подала тільки у січні 2019 року. Як прозвітувати і сплатити за 2018 рік – повністю чи по вересень включно?»

Відповідно до ч. 4 ст. 4 Закону про ЄСВ (Закон України від 08.07.2010 р. № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування») члени ФГ, які є особами з інвалідністю, звільняються від сплати за себе ЄСВ. Причому в підк. 301.04 ЗІР у відповіді на питання «Які ФОП та члени фермерського господарства звільняються від сплати ЄСВ за себе?» сказано, що від сплати ЄСВ звільняються члени ФГ, які є особами з інвалідністю, незалежно від отримання пенсії або соціальної допомоги.



Отже, особа, яка отримала третю групу інвалідності, звільняється від сплати за себе ЄСВ.

Як знятися з реєстрації платником ЄСВ?

У підк. 301.04.04 ЗІР податкова, відповідаючи на питання: «Чи потрібно членам фермерського господарства, які набувають статус пенсіонера за віком та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу, повідомляти про це контролюючий орган?», зауважила таке.

На сьогодні обмін даними між Державною фіскальною службою України (далі ДФС), Пенсійним фондом України (далі ПФУ) та фондами соціального страхування відбувається відповідно до протоколів обміну інформацією, розроблених на виконання Порядку обміну інформацією між Міністерством доходів і зборів України, Пенсійним фондом України та фондами загальнообов’язкового державного соціального страхування, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 19.09.2013 № 494, постановою ПФУ від 19.09.2013 № 16-1.

Так, ДФС та ПФУ складено Протокол № 10/3 (далі Протокол) про обмін інформацією щодо даних про фізичних осіб (платників єдиного внеску) пенсіонерів за віком або осіб з інвалідністю.



Відповідно до норм Протоколу, ПФУ надає ДФС інформацію щодо фізичних осіб (платників єдиного внеску) про те, що вони є пенсіонерами за віком або особами з інвалідністю із зазначенням дати встановлення пенсії або інвалідності.

Таким чином, членам ФГ, що набувають статус пенсіонера за віком та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу, окремо повідомляти контролюючий орган про такий статус не потрібно.

Якщо член ФГ є особою з інвалідністю та отримує соціальну допомогу від Фонду соціального страхування або Управління праці та соціального захисту населення, то підтвердженням встановлення інвалідності є довідка до акта огляду в медико-соціальній експертній комісії про встановлення групи інвалідності, яка надається до контролюючого органу за місцем реєстрації.

Яка процедура подання довідки і які ще документи подати податковій?

В п. 1 розд. V Порядку № 1162 сказано, що у разі прийняття відповідними органами (особами) рішення про ліквідацію, припинення діяльності платників для зняття з реєстрації платник ЄСВ у десятиденний строк з дня прийняття відповідного рішення  має подати до податкової заяву про зняття з обліку платника ЄСВ за формою № 7-ЄСВ, приклавши до неї копії таких документів:

  • розпорядчого документа (рішення) власника або органу, уповноваженого на те засновницькими документами про ліквідацію;
  • розпорядчого документа про утворення ліквідаційної комісії;
  • розпорядчого документа про припинення незалежної професійної діяльності фізичної особи.

Але з наведеного переліку копій документів видно, що тут немає такого варіанту, як зняття з реєстрації внаслідок настання підстав звільнення від сплати ЄСВ для членів ФГ. То ж можемо застосовувати цю процедуру за аналогією, а не за прямими приписами Порядку № 1162. Замість копій одного з наведених документів член ФГ подає довідку про встановлення групи інвалідності.

Отримавши заяву, протягом десяти календарних днів податкова повідомляє ПФУ та фонди загальнообов’язкового державного соціального страхування. Окрім того, податкова проводить перевірку платника ЄСВ. Платник ЄСВ здійснює остаточні розрахунки з контролюючим органом. Після проведення остаточного розрахунку податкова знімає платника з обліку та вносить відповідні записи до реєстру страхувальників. Дата зняття з обліку є датою внесення запису до реєстру. Після чого платнику видається (надсилається) повідомлення про зняття з обліку платника єдиного внеску за формою № 10-ЄСВ.



Процедуру зняття з реєстрації ми з’ясували. Але ж залишається ще нез’ясованим питання стосовно подання останнього звіту і сплати ЄСВ.

Тут також маємо консультацію податкової в підк. 301.06.04 ЗІР [2], в якій читаємо наступну логіку.

Член ФГ, який подав заяву про зняття з обліку, протягом 30 календарних днів з дня подання заяви має подати до податкової Звіт із зазначенням типу форми «ліквідаційна», де останнім звітним періодом є період з дня закінчення попереднього звітного періоду до дня подання до податкової заяви про зняття з обліку платника ЄСВ (див. п. 5, п. 10, п. 11 розд. ІІІ Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого Наказом Мінфіну від 14.04.2015 р. № 435).

Стосовно звітного періоду для членів ФГ маємо таку викрутасну норму п. 5 розд. ІІІ Порядку № 435: для членів ФГ звітними періодами є календарні місяці, які формуються та відображаються у річній звітності, що подається до 01 травня року за результатами фінансового року. Тобто, звітний період є місяць, але звітність подається раз на рік річна звітність!

З наведеного виходить, що член ФГ, який подав до податкової заяву про зняття з обліку, наприклад, 28 січня 2019 року, має подати до податкової два звіти:

  1. звіт за 2018 рік  у строк до 01.05.2019 р.
  2. звіт із зазначенням типу форми «ліквідаційна» за період з 01.01.2019 р. по 27 січня 2019 року, протягом 30 календарних днів з дня подання заяви (тобто, включно по 26 лютого 2019 року).

Але очевидно, що перед подачею ліквідаційної форми потрібно подати звичайний річний звіт. Тому в нашій ситуації спершу потрібно подати звіт за 2018 рік, фактично по 26 лютого 2019 року. І вже потім ліквідаційний звіт до цієї самої дати.

А про сплату ЄСВ читаємо в Інструкції № 449 (Інструкція про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затверджена Наказом Мінфіну від 20.04.2015 р. № 449).

Останнім періодом, за який необхідно обчислити та сплатити ЄСВ, буде період з дня закінчення попереднього звітного періоду до дня надходження до податкової заяви про зняття з обліку платника єдиного внеску. Причому ЄСВ сплачується протягом 10 календарних днів після граничного строку подання звіту із зазначенням типу форми «ліквідаційна» (див. ч. 2 п. 13 розд. ІV Інструкції № 449).



Таким чином, в нашій ситуації член ФГ має сплатити ЄСВ за всі місяці 2018 року. І окремо сплатити за неповний січень місяць 2019 року з 01 по 27 число включно, на підставі показників «ліквідаційного» звіту. Строк сплати цієї останньої суми ЄСВ по 8 березня включно.

[1] З 08.06.2018 р. члени ФГ для реєстрації платниками ЄСВ подають заяву за формою 12-ЄСВ, за формою додатка 2 до Порядку обліку платників єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого Наказом Мінфіну від 24.11.2014 р. № 1162 (далі – Порядок № 1162)

[2] Див. відповідь на питання: «В який термін члени фермерського господарства подають звіт та сплачують ЄВ у разі припинення діяльності (виходу зі складу фермерського господарства)?»

Олександр Золотухін, консультант з оподаткування і бухгалтерського обліку

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram