Продовжуючи цикл статей «Вирощуй з BERTHOUD», ми вирішили проаналізувати найбільш поширені проблеми у сезоні 2021, які призвели до значних втрат урожаю, та знайти шляхи їх попередження у наступному.
Урожай уже «в коморі», аграрії завершують польові роботи – настав час підбити підсумки та проаналізувати: наскільки задоволені врожайністю, через які чинники (хвороби і шкідники) та скільки втрачено і головне – як цьому можна було б запобігти. Отже, розпочинаємо серію статей на тему «Як не повторити помилок сезону 2021», у яких спільно з експертами BERTHOUD ми спробуємо віднайти найбільш ефективні рішення захисту посівів – розглянемо не тільки системи захисту, а й надамо рекомендації щодо технологічно правильного внесення препаратів обприскувачами. Сьогодні говоримо про пухирчасту сажку кукурудзи.

Пухирчаста сажка – хвороба вже давно відома і добре вивчена, але на сьогодні ефективних засобів хімічного захисту від неї немає.

Зниження врожаю, як свідчать дослідження, залежить від розміру та кількості здуття на одній рослині. Якщо здуття великих розмірів, урожай може знижуватися в середньому на 60% і більше, якщо середньої величини – на 25% і, якщо невелике – на 10%.

Є роки, коли ураження пухирчастою сажкою дуже незначне, але цей рік винятковий. Погодні умови були надто сприятливими до ураження посівів кукурудзи: інтенсивні опади, які змінювались періодами спеки, сприяли поширенню та розвитку збудника хвороби.

NB: За даними Держпродспоживслужби станом на середину серпня пухирчастою сажкою було уражено до 9% рослин у посівах кукурудзи здебільшого в усіх областях України.

Подекуди на полях була уражена кожна 8-10-та рослина, а це немало-небагато – 7-10 тис. рослин на 1 га, тобто втрата врожаю 10-15%. У перерахунку – це 1-1,5 тонни з кожного гектара, що становить орієнтовно 6-10 тис. грн.

Водночас, варто зазначити, що вищий відсоток ураження на полях, де проводили міжрядний обробіток ґрунту. Всі агротехнічні прийоми, пов’язані із проходженням техніки в міжрядді, незважаючи на великі переваги, стосовно сажки тільки підвищили відсоток зараження, оскільки пошкодження та мікропорізи на рослині – це найкраще поживне середовище для її спор. Проте міжрядний обробіток здатний підвищити рівень врожайності кукурудзи до 1-2 т/га, залежно від умов, тож відмовлятися від нього не варто.

Кукурудза також інфікується сильніше у загущених посівах.

Ознаки хвороби

Пухирчаста сажка поширена скрізь, де вирощують кукурудзу. Патоген уражує всі надземні органи рослин, але найчастіше інфікуються качани, стебла та репродуктивні бруньки.

Рослини інфікуються протягом усього періоду вегетації. Найбільш висока схильність до хвороби спостерігається від часу викидання волоті до молочної стиглості.

Діагностувати хворобу в польових умовах не складно за комплексом візуальних ознак. Її симптоми проявляються у вигляді типових здуттів і пухирів різної конфігурації та розмірів.

Початкові видимі симптоми хвороби характеризуються утворенням блідої плями, злегка опуклої. Далі відбувається поступове її розростання і перетворення на здуття, заповнене спочатку сірувато-білою м’якоттю. У процесі розвитку захворювання здуття змінюють свою конфігурацію і консистенцію. Дозрівши, їх вміст перетворюється на чорно-оливкову масу теліоспор, що порошить. Коли оболонка жовна розтріскується, теліоспори розпорошуються.

Від зараження до появи наростів проходить приблизно 2–3 тижні. За період вегетації кукурудзи гриб може формувати 3–5 поколінь.

За наявності краплинної вологи теліоспори проростають упродовж декількох годин. Оптимальна температура для їхнього проростання – 23-25°С, за 15-18°С цей процес сповільнюється, а за 12°С і нижче – припиняється.

Отже, основним джерелом інфекції є теліоспори, які містяться всередині незруйнованих здуттів. Навесні під час обробітку ґрунту вони руйнуються, спори з них розносяться вітром і є первинним джерелом зараження рослин.

Як запобігти хворобі?

Що можна зробити вже тепер, щоб попередити поширення хвороби в наступному сезоні? Найперше, це якісна робота з пожнивними рештками кукурудзи – адже найчастіше джерелом інфекції є теліоспори, які зберігаються у ґрунті.

Заходи, які допоможуть попередити виникнення хвороби:

 • Вирощування стійких до хвороби гібридів.
 • Дотримання сівозміни, щоб не допускати накопичення інфекції в ґрунті, яка за монокультури збільшуватиметься з кожним новим урожаєм.
 • Дотримання просторової ізоляції між полями минулорічних посівів культури та посівів поточного року.
 • Подрібнення і загортання пожнивних решток.
 • Не допускати будь-якого механічного пошкодження.
 • Захист посівів від шкідників, оскільки місця укусів, проколів теж є воротами для проникнення патогена в рослину.
 • Збалансоване живлення рослин, що підвищує стійкість кукурудзи до захворювання і стимулює імунітет.
 • Дотримання оптимальних строків сівби, вчасне проведення агротехнічних заходів – усе це сприяє швидкому розвитку рослин у ранні фази вегетації і попередженню ураження.

Вимоги до обприскування

Якщо в період вегетації кукурудзи ви все-таки вирішили провести захист її посівів від комплексу хвороб, то важливо, передусім, не нанести фізичного травмування рослинам, щоб не підвищити можливість їх ураження пухирчастою сажкою, а тому потрібен надійний самохідний обприскувач. З поставленим завданням на відмінно справляються обприскувачі французької компанії BERTHOUD.

Оскільки хвороби кукурудзи, як правило, більш поширені в другій половині вегетації культури, то вимоги до процесу обприскування та самого обприскувача є такими:

 1. Кліренс обприскувача має бути значним – не менше ніж 1,8 м. З меншим кліренсом провести обприскування неможливо без значного пошкодження культури та можливого виходу з ладу машини.
 2. Днище обприскувача має бути повністю закрите для зменшення механічного пошкодження рослин.
 3. Стійки коліс мають бути вузькими.
 4. Діапазон висоти підйому штанги має бути достатнім для обприскування високорослих культур.

ОБПРИСКУВАЧ

Наступні вимоги сформовані залежно від типу препарату, який ви використовуватимете: контактний чи системний.

Використовуючи контактні препарати, потрібно забезпечити найбільш повне та рівномірне покриття оброблюваної поверхні, що складно зробити, коли вегетативна маса рослин велика. Найбільш рівномірне покриття забезпечують плоскоструменеві щілинні форсунки, але їхній факел розпилу нездатний проникнути вглиб стеблової маси. У цьому разі доцільніше використовувати компактні інжекторні форсунки, що працюють у нижчому діапазоні тиску та дають змогу отримати краплі середнього розміру, або довгі інжекторні форсунки.

Що стосується системних препаратів, рівномірність покриття оброблюваної поверхні не є настільки критичним показником, як для контактних фунгіцидів, тому вимоги до розміру краплі будуть залежати від температури повітря та швидкості вітру.

Бережіть свої посіви, правильно плануйте технологічні операції – це допоможе зберегти врожай та забезпечить високу його якість. Ми підкреслюємо, що якісне обприскування – це запорука того, аби системи захисту працювали, тому варто заздалегідь подбати про майбутні посіви, не повторювати помилок минулого сезону, та інвестувати в надійний обприскувач.

Агроексперт Галина ДЗЯБ’ЯК

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram