Коли строк дії договору оренди земельної ділянки добігає кінця цілком ймовірно, що власника (орендодавця) можуть не влаштовувати істотні умови чинного договору оренди землі, або інший орендар запропонував кращі умови. Як діяти в такій ситуації.

Відповідно до статті 31 Закону України «Про оренду землі», причинами припинення дії договору оренди землі є:

– закінчення строку, на який його було укладено;
– поєднання в одній особі власника земельної ділянки та орендаря;
– відчуження права оренди земельної ділянки заставодержателем;
– набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій іншою особою земельній ділянці.

Як повідомляють у Мінцифри, щодо дострокового розірвання договору оренди землі, наразі є тільки два шляхи:

Перший — за згодою сторін:
У разі розірвання договору оренди землі з ініціативи орендаря орендодавець має право на отримання орендної плати на землях сільськогосподарського призначення за шість місяців, а на землях несільськогосподарського призначення — за рік, якщо протягом зазначеного періоду не надійшло пропозицій від інших осіб на укладення договору оренди цієї ж земельної ділянки на тих самих умовах, за винятком випадків, коли розірвання договору було обумовлено невиконанням або неналежним виконанням орендодавцем договірних зобов’язань.
У разі розірвання договору оренди землі за погодженням сторін кожна сторона має право вимагати в іншої сторони відшкодування зазнаних збитків відповідно до закону.

Другий — за рішенням суду:
– невиконання сторонами обов’язків, передбачених статтями 24 і 25 Закону України «Про оренду землі»;
– невиконання сторонами обов’язків, передбачених умовами договору;
– у разі випадкового знищення чи пошкодження об’єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки;
– на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.

NB: У разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов’язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором. Орендар не має права утримувати земельну ділянку для задоволення своїх вимог до орендодавця.

У разі невиконання орендарем обов’язку щодо умов повернення орендодавцеві земельної ділянки орендар зобов’язаний відшкодувати орендодавцю завдані збитки.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram