У цьому сезоні маємо тривожну посівну, мабуть, одну з найскладніших за всю незалежність України, і водночас найбільш відповідальну. Сьогодні в руках українських агровиробників доля майбутнього України. Про те, як проходить посівна, яка ситуація в окупованих регіонах з посівною ми поспілкувались з Нілом Неміровченком, в.о. генерального директора ТОВ “ТАС Агро”.

Ми шукаємо ті варіанти, які дозволять максимально ефективно посіятися, отримати високий урожай та мати змогу його реалізувати, Нил Немировченко

Ніл Неміровченко, в.о. генерального директора ТОВ “ТАС Агро”

Розкажіть, чи планує компанія приступати до весняної посівної кампанії? Землі компанії знаходяться в зоні бойових дій? Якщо так, то всі чи лиш певний відсоток?

— Компанія ТАС АГРО активно готується до проведення весняної посівної кампанії. Але через війну корегуємо наші дії, перелаштовуємо роботу виробничих підрозділів. Ситуація в державі постійно змінюється, і залежно від нових ввідних даних ми оперативно приймаємо рішення. До військової агресії росії у нас все йшло за планом була затверджена посівна структура, забезпечення усіма необхідними товаро-матеріальними цінностями було майже на 100%. Але зараз все підлягає значним коректуванням. Ми шукаємо ті варіанти, які дозволять максимально ефективно посіятися, отримати високий урожай та мати змогу його реалізувати. На жаль, частина земельного банку нашого холдингу зараз перебуває в зоні активних бойових дій (Чернігівська і Херсонська області). Але ми сподіваємося, що ці землі найближчим часом зможемо повернути в обробіток. 

 У якому стані перебувають озимі культури? Чи проводили їх підживлення?

— Нині по нашому холдингу озимі культури в хорошому стані, усі 100% добре перезимували.  На сьогодні ми їхнє азотне підживлення проведено на 90%. Цього року озимі в ТАС АГРО займають площу 25% загального земельного банку.

Чи в повному обсязі ваша компанія забезпечена насінням, ЗЗР, паливом та добривами до початку посівної 2022?

— До початку війни забезпечення посівної йшло за планом – контракти, оплати, поставки. Але 24 лютого все кардинально змінилося і зараз ми переглядаємо свої плани ледь не щодня. Відповідно до зміни ситуації коректуємо обсяги та шукаємо шляхи поставок. Але я впевнений, що всупереч усім труднощам нам вдасться провести посівну кампанію своєчасно та якісно. 

Наскільки на початок посівних робіт готовий технопарк? Техніка компанії піддавалась обстрілам?

— Виробничі підрозділи холдингу спрацювали на відмінно і своєчасно підготували техніку до весняно-польових робіт. Наша сільськогосподарська техніка практично щодня працює в полях та виконує заплановані виробничі процеси. Уся команда ТАС АГРО працює як єдиний механізм задля отримання високого урожаю ранньої групи. Ми дбаємо про продовольчу безпеку нашої держави, тому всі можливі ресурси спрямовуємо саме на це.
На Чернігівщині і Херсонщині наші виробничі бази перебувають у зоні бойових дій. Для нас пріоритетом є безпека наших працівників, тому в небезпечних регіонах проведення весняно-польових робіт тимчасово призупинено.

Чи є потреба у техніці? Якій саме? Відчуваєте дефіцит комплектуючих?

— Для якісного і своєчасного проведення сільськогосподарських робіт ми часто залучали орендовану техніку. Через війну порушилися багато виробничих та логістичних ланцюгів,  сьогодні деякі види сільгосптехніки в дефіциті. Те саме стосується вантажного автотранспорту. Також є перебої з комплектуючими та запасними частинами.

Але за роки співпраці ми побудували успішні відносини з нашими партнерами-постачальниками. Ми завжди виконували та продовжуємо виконувати свої зобов’язання, ведемо діяльність прозоро та чесно. І саме такий підхід дозволяє в цей складний час отримувати допомогу від партнерів. Нам вдається максимально оперативно та ефективно разом з ними вирішувати складні задачі, пов’язані із забезпеченням технікою.

Компанія відчуває дефіцит співробітників? Чи подавали документи для бронювання військовозобов’язаних аграріїв задля вчасного проведення посівної кампанії? Чи доводилось евакуювати працівників підприємства?

— Війна спровокувала значний дефіцит кадрів. Але ми підтримуємо ініціативу держави щодо бронювання військовозобов’язаних працівників агрокомпаній, залучених до посівної кампанії. Посівна — це наша продовольча безпека, яка дозволить уникнути нестачі продовольства.  Тож діємо за вказівками влади та сподіваємося на відстрочку від призову тим нашим працівникам, які залучені в полі.  

Для себе ми визначили основні вектори роботи, серед яких — формування у кластерах автономних команд для проведення посівної в своїх регіонах. У складі цих команд усі спеціалісти, які потрібні для якісного виконання весняно-польових робіт. Вони будуть повністю забезпечені усім необхідним — від матеріальних ресурсів до продуктів харчування та води. Тобто ми фактично створюємо мобільні автономні підприємства. Якщо бойових дій в регіоні не буде, такий підхід дозволить нам провести посівну в кластері незалежно від того, яка воєнна ситуація буде на той момент у сусідніх регіонах. 

Централізованої евакуації наших працівників у регіонах ми не проводили. На щастя, поки не було такої необхідності. Там, де проходять бойові дії, наші люди працюють у віддаленому режимі. Усім працівникам вчасно виплачуємо заробітну плату.

Зазначу, що навіть на тимчасово окупованих територіях працівники ТАС АГРО демонструють свою відданість Україні та нашій компанії, продовжуючи виконувати свою роботу. Всі ми віримо в нашу перемогу та робимо все можливе для безперебійної діяльності нашого холдингу незважаючи на надзвичайно складні обставини воєнного часу.

Які джерела фінансування посівної-2022 будуть актуальними для вашої компанії?

— У зв’язку зі складною ситуацією ми розглядаємо різні варіанти фінансування, проводимо перемовини з нашими партнерами з фінансового сектору та обираємо найбільш ефективні інструменти фінансування. Зокрема, обов’язково будемо використовувати кредитні та лізингові програми. Зараз скеровуємо всі зусилля на те, щоб наша компанія була стійкою та пройшла цей надзвичайно складний для всіх нас час достойно.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram