У Сербії виробники малини відмовились збирати та продавати урожай через низькі ціни на ягоду. В країні садівники закликали взагалі відмовитись від збору урожаю, аби створити її дефіцит наступного року. Причиною такої акції став імпорт дешевої малини з України, яка вдарила не тільки по ринку Сербії, а й Польщі.


NB: Різка експансія України на світовий ринок малини вдарила по світових цінах на ягоду. І це не зважаючи на те, що якість українського товару не завжди висока. Зокрема, у Польщі фермери звинувачують українських виробників у всіх проблемах на ринку. При цьому ці гегемони малинового ринку на разі не звернули уваги на стрімке зростання експорту малини із Боснії та Герцеговини, яка в 2017 році експортувала більше ніж в півтора разу малини ніж Україна, а точніше на 68%! Саме збільшення виробництва малини в цій країні і вдарило по малиновому бізнесу в Сербії.

Що стосується України, то місцеві фермери ще не почали масовий збір ягід, але закупівельні ціни переробників вже впали до $0,75 за кілограм. А оскільки в країні переважає вирощування малини ремонтантних сортів, збирання якої почнеться тільки в серпні, залишається тільки гадати, якими будуть ціни в сезон масового збирання.
Зазначимо, що за п’ять років Боснія і Герцеговина з Україною збільшили експорт малини у вісім разів — з 5 до 40 тис. тонн, і зараз дають близько 6% світового обсягу малини.

Натомість у Сербії та Польщі за останні 5-7 років, спостерігається збільшення добробуту населення, що призводить до зростання середніх заробітних плат.

Збирання малини, що є основною статтею витрат при виробництві цих ягід, обходиться все дорожче. Паралельно частина колишніх збиральників малини в Польщі тепер заклали власний бізнес в Україні та стали конкурентами колишнім роботодавцям.



Водночас на думку аналітиків EastFruit, низькі ціни на малину будуть стимулювати світове споживання цих ягід, що дозволить, в довгостроковій перспективі, очікувати підвищення середніх цін. Що стосується виробництва в Україні та Боснії і Герцеговині, то в 2019 році воно стабілізується, тому що низькі ціни на малину торкнуться усіх виробників. В 2019 ж році варто очікувати зниження виробництва малини також в Сербії та Польщі, а в Чилі фермери вже почали скорочувати обсяги виробництва, що позитивно позначиться на ринку ягоди в світі.