Внаслідок переважання значно теплішої, ніж зазвичай, погоди протягом квітня першої половини червня (середня температура повітря на 2-3°С перевищила норму) розвиток соняшнику відбувався прискореними темпами. Про це повідомляють аналітики АПК-Інформ.

— Підвищення температури повітря по всій території, що почалося в кінці травня, зумовило інтенсивне наростання тепла. Станом на 15 червня суми ефективних температур вище + 10°С перевищували середні багаторічні показники на 70-180°С. Підвищене теплозабезпечення зумовило прискорення утворення суцвіть і кошиків, яке почалося з випередженням середніх багаторічних термінів на 2-3 тижні. Густота сформованих посівів, за визначенням метеостанцій, перебувала в межах 400-660 рослин на 100 кв. м, що дещо більше, ніж в минулому році, — повідомляють аналітики.

Дощі, що відзначалися за період квітень-червень, сприяли поповненню запасів вологи на більшості площ. На середину червня в орному шарі ґрунту запаси продуктивної вологи були переважно достатніми і задовільними (від 11 до 40 мм). Однак на окремих площах Одеської, Херсонської, Донецької, Дніпропетровської і Харківської областей, де опадів за цей період було значно менше норми, вони знизилися до незадовільних 2-10 мм продуктивної вологи, місцями в Донецькій області грунт був зовсім сухий.

Запаси продуктивної вологи метрового шару ґрунту на більшості площ відповідали достатнім (81-120 мм) і оптимальним (121-160 мм і більше) показниками. Місцями в південних, Дніпропетровській і Чернігівській областях вони не перевищували 40-80 мм.

За розрахунками за моделями продуктивності, станом на 15 червня агрометеорологічні умови (відповідність тепло- і вологозабезпечення потребам рослин) для формування врожаю соняшнику оцінювалися як 85-100% від оптимальних.

За розрахунками, в нинішньому році в Україні очікується середня врожайність соняшнику 23,3 ц/га, що на рівні минулого року, валовий збір (з урахуванням даних Мінагрополітики про розміри посівних площ 2019 р.) складе 13,5 млн тонн. Дозрівання соняшнику в 2019 році очікується на 1,5-2 тижні раніше середніх багаторічних термінів.


Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram