Через інтервенцію неякісної гречаної крупи з Росії, наступного року в Україні майже вдвічі — до 40-50 тис. га — можуть скоротитись посіви гречки, під якою цьогоріч було засіяно 100 тис. га. Порівняно з показником 2017 року, коли було засіяно 184 тис. га, наступного року посіви даної культури скоротяться аж у 4-5 разів, повідомляє прес-служба ВАР.
Росія продає на українському ринку свою неякісну гречку за демпінговими цінами, які менші за собівартість якісної української крупи. Через це вітчизняні виробники, змушені знижувати ціни у відповідь, тим самим скорочуючи власну рентабельність. Таким чином, інтервенція російської крупи на український ринок знищує економічну мотивацію у вітчизняних аграріїв в подальшому вирощувати цю культуру.
— В минулому році з РФ завезли в Україну гречану крупу, яка за 9 показниками не відповідає нашим ДСТУ. Заїхав непотріб, яким травлять наш народ. Вже в цьому році площі під посівами гречки скоротилися майже вдвічі. І якщо не буде змін на краще посіви гречки в Україні будуть скорочуватись дедалі більше, — зазначив член «Всеукраїнської Аграрної Ради», директор СТОВ «Перемога» (Київська обл.) Микола Малієнко.
Низка виробників гречки уже повідомили про скорочення посівів під нею в наступному сезоні, а дехто навіть планує відмовитись від вирощування культури.
За даними Державної служби статистики України, у 2017 році в Україну офіційно було завезено 15,9 тис. тонн зерна, з яких 12,7 тис. — з РФ, а також з Казахстану, який також постачає гречану крупу російського виробництва. При цьому значні обсяги було завезено через напівлегальні схеми, тому, за оцінками аналітиків, загальний обсяг імпорту гречаної крупи з Росії, включаючи «тіньові» поставки, становить не менше 50 тис. тонн. Натомість, вітчизняні заводи минулого року виробили всього 55 тис. тонн крупи. Таким чином, частка російської крупи на українському рику вже досягла близько 45-50%. У 2018 році врожай гречки в РФ очікується близько 1,0-1,2 млн тонн при внутрішньому споживанні на рівні 750 тонн.
Одним зі шляхів вирішення проблеми інтервенції неякісного російського продукту є закриття вітчизняних кордонів для імпорту гречаної крупи. Відповідне рішення стимулюватиме вітчизняного виробника. Скорочення посівів гречки, у свою чергу, негативно позначиться на вітчизняній галузі бджільництва, оскільки заміні цій культурі як медоносу не існує.
Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram