Пізні посіви пшениці озимої. Ключові елементи технології вирощування

Зазвичай кожен аграрій сам вибирає терміни посіву пшениці озимої, зважаючи на власні можливості та переконання. Однак, осінній сезон 2022 року диктує нам свої умови, тому хочемо ми, чи ні, а велика площа пшениці буде засіяна в пізні терміни. Дощовий вересень та початок жовтня не дозволили вчасно провести жнива сої  та соняшнику, які є попередниками під пшеницю, та й зайти в поле, на яке за вересень випало до 400% норми опадів досить складно.

Пізній посів – це не вирок, з такими посівами просто треба вміти працювати, дотримуючись певних  вимог до технології вирощування.

Рекомендації до технології вирощування пшениці озимої за пізніх посівів:

  1. Найперше, що треба зробити, це прийняти ситуацію і враховувати її під час планування елементів технології.
  2. Скоректуйте планову врожайність: за пізніх термінів посіву важко отримати врожайність 8 т/га і вище. Як показує практика, за хорошої технології та сприятливих погодних умов (достатня кількість опадів) пшениця пізніх термінів посіву може сформувати врожайність на рівні 6-7 т/га. В разі нестачі вологи значно меншу – 3-4 т/га. Заплановані витрати на високу врожайність нівелюються термінами посіву і вирощування може бути збитковим.
  3. Застосовуйте збалансовану систему живлення вже з осені. Розрахунки варто проводити на основі результатів ґрунтової діагностики та вимог культури. В цьому сезоні також варто зважати на те, що цілий вересень дощило, ґрунти перезволожені та холодні, а в таких умовах часто блокується доступність і засвоюваність елементів рослинами. Якщо не брати до уваги всі ці чинники, то буде зниження врожайності залежно від елемента живлення, який буде у мінімумі.

Часто нестача декількох грамів одного з необхідних мікроелементів може бути обмежуючим чинником для засвоєння інших елементів живлення і зупинити подальше зростання врожайності, навіть за високих норм NPK.

Посіви пшениці, які входять у зиму у фазі 3 листки
  1. Велику увагу приділяйте вибору схеми внесення комплексних добрив. Найвищі прибавки врожайності забезпечує схема: 2/3 норми добрив – у розкид, 1/3 – у рядок, бажано на декілька сантиметрів нижче насіннєвого ложа. Так ми забезпечуємо живлення молодих рослин у період, коли вони ще не мають достатньо розвинутої кореневої системи та погано використовують поживні речовини з ґрунту. Сприятливі умови живлення з початку вегетації сприяють формуванню у молодих рослин більш потужної кореневої системи, що забезпечує надалі краще використання елементів живлення з ґрунту і основного добрива.

За локального внесення ріст коренів у зоні внесення добрив посилюється, але загальна маса їх може змінюватися незначно або залишається попередньою, а розвиток кореневої системи переважно відбувається в збагачених поживними речовинами зонах. У забезпеченні рослини поживними речовинами в близькості до самої насінини є й зворотна сторона медалі: коренева система не розвивається достатньо вниз і в посушливі роки часто не здатна забезпечити рослини водою. Тому й даємо тільки невелику частину добрив у рядок для старту, а більшу частину в розкид, щоб коренева система розвивалася в пошуку поживних речовин.

  1. Варто збільшити норму висіву до 5,5-6,0 млн насінин (залежно від терміну та сорту). Як правило, пізні посіви не встигають розкущитися, тому нам треба формувати врожайність за рахунок рослин, які мають один колос.

Приклад розрахунку планової врожайності:

550 колосків на 1 м. кв. з масою колоса 1 г = урожайність 5,5 т/га.

Вищу врожайність немає за рахунок чого формувати. На основі такого простого розрахунку, ви маєте розуміння скільки вам висівати.

  1. Пізні посіви потребують підживлення азотними добривами по мерзло-талому ґрунті, а наступне підживлення потрібно провести в кінці фази кущення, коли починає закладатися довжина колоса.
  2. Можна використати регулятор росту хлормекват-хлорид для стимулювання кущення. Застосовувати потрібно у фазі початок – середина кущення (ВВСН 21–25). Але не варто вносити регулятор за умов посухи та низьких температур повітря, коли рослини в стресі.
  3. Всі наступні обприскування проводити вчасно і якісно, бо за пізніх термінів посіву кожна операція має важливе значення, а недотримання технології призведе до втрат урожаю.

Якщо у вашому господарстві є обприскувач французької компанії BERTHOUD, то це значно полегшить вам завдання.

Перевагою самохідних обприскувачів BERTHOUD є ідеальна стабілізація штанги AXIALЕ – на високій швидкості та на розворотах, на складному нерівному рельєфі, на пагорбах і схилах – завдяки підвісці в центрі маси, що є запатентованим унікальним рішенням компанії.

Штанга, мотор і бак збалансовані так, що центр  ваги  розташований по центру обприскувача. Активна повітряна система підвіски як передньої, так і задньої осі, гарантує високу стабільність та виняткову маневреність машини.

На вибір виробник пропонує моделі BERTHOUD Raptor із баками 3200 л, 4200 л і 5200 л та зі штангами від 24 м до 42 м.

Двотурбінний насос OMEGA, запатентований BERTHOUD – це подвійний ефект відцентрової сили. Чесна продуктивність – 550 л/хв за робочого тиску 3 атмосфери. Максимально можливий тиск до 8 атмосфер. Корпус із чавуну забезпечує підвищену стійкість до корозії та можливість внесення КАС.

Простора герметична кабіна, оснащена кондиціонером, монітором для всіх параметрів шасі та комп’ютером EC TRONIС, що може працювати зі системами точного землеробства, забезпечує оператору комфорт і хорошу оглядовість – усе для того, щоб мати можливість якісно проводити всі роботи зі захисту рослин упродовж сезону.

Пізні посіви пшениці озимої можуть забезпечити врожайність на високому рівні, якщо мати розуміння фізіологічних процесів, які проходять у рослині, планових витрат на бажану врожайність та відразу скоректувати технологію до умов кожного поля.

Гарної посівної. Все в наших руках!

Читайте також: Бор під ріпак з осені. Зменшуємо ризики перезимівлі

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram