Зібране насіння потребує низки післязбиральних технологічних заходів задля підвищення посівних властивостей.

Як повідомляють фахівці Волинської Держпродспоживслужби, попереднє очищення насіннєвого матеріалу поліпшує його технологічні властивості — сипкість, однорідність, підвищує продуктивність і надійність роботи транспортерів, розподільних решіт і сушарок.

— Проводити його треба негайно, щойно насіння надійде на тік. У разі затримки з очищенням, насіння зволожується на 3–4% і більше. Очищення багато в чому убезпечує насіння й від самозігрівання. Адже домішки мають вищу вологість і заражені мікрофлорою. Ретельне післязбиральне очищення насіння забезпечує значне збільшення тривалості його зберігання, — радять фахівці.

Вологість — найважливіший фактор, що зумовлює стійкість насіння під час зберігання. Зокрема, насіння зернових (пшениця, ячмінь, овес) вологістю до 22% (за температури 15…20°С) може зберігатися без зниження схожості близько двох тижнів, тоді як з вологістю 24–26% — не більш ніж 6–8 діб.



У системі післязбиральної обробки насіннєвого матеріалу важливе місце займає сушіння. Протягом сушіння слід суворо дотримуватись таких правил:

  • формувати для сушіння партії, однорідні за вологістю;
  • дотримуватись температурних режимів, головним чином нагрівання насіння залежно від культури і вологості. Допускається нерівномірність нагрівання насіння в межах 3-4°С, відносна вологість відпрацьованого теплоносія 65-75%.
  • закінчення сушіння насіння за вологості, встановленої для кожної культури. Пшеницю, жито, ячмінь зберігають при вологості 14-15%, овес — 13-14%, горох — 15-16%. Для тривалого зберігання вологість додатково знижують на 1-2%.
  • охолодження насіння.

NB: У сухому (не більш як 14%) насінні інтенсивність дихання низька, мікроорганізми перебувають у пригніченому стані, спори пліснявих грибів не проростають. 

На зберігання закладають насіння з вологістю, що нижча критичної, і цілком очищене, і відсортоване.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram