Зміни грунтово-кліматичних умов в Україні створюють додаткові клопоти для агровиробників — щороку необхідно шукати нових шляхів для підвищення врожайності. Більше того, всі говорять про адаптивне вирощування. Добрива — це одна з головних складових успішного вирощування. На ринку присутні стандартні види добрив, які не завжди відповідають ґрунтовим, кліматичним, технологічним та іншим вимогам агровиробників.
У такій ситуації на українському ринку вже кілька років поспіль компанія GROSSDORF почала змінювати підхід до виробництва добрив. Зокрема, компанія бачить перспективу саме в ніші адаптивних добрив.
Читайте також: Компанія Grossdorf запустила на Черкащині виробництво твердих добрив

— Ми виробляємо максимально індивідуалізований продукт, спеціально під запити та потреби клієнтів, згідно їх формул, додаючи необхідні компоненти. Зараз так працюють у Європі, такі продукти мають менші витрати і дають більший ефект. І за цим майбутнє. Ми сподіваємось, що вже незадовго українське землеробство, щоб під кожне конкретне поле агровиробник використовував окреме високотехнологічне добриво,— розповів Сергій Рубан, комерційний директор компанії GROSSDORF.
NB: КАС — карбамідо-аміачна суміш — належить до добрив, які оптимально підходять до точного землеробства, особливо в умовах кліматичних змін.
Порівняно із твердими азотними добривами КАС має цілу низку переваг:
- рослини протягом вегетації забезпечуються трьома формами азоту — амідною, амонійною та нітратною;
- більш рівномірно і точно вноситься норма азоту;
- дещо вищий коефіцієнт використання азоту рослинами;
- можливістю застосовувати в одній баковій суміші мікроелементів та мікроелементів, ЗЗР, ретардантів, повна механізація всіх технологічних процесів та знижуються витрати на внесення.
У світі виробництво та споживання КАС постійно зростає. Аналітики ринку прогнозують, що до 2020 року воно повинне зрости до 37,5 млн тонн. Хоча на сьогодні головна проблема ринку КАС — це відсутність якісного продукту на ринку. Адже ні для кого не секрет, на ринку є чимало добрив виготовлених буквально в гаражних умовах. Відтак, чимало агровиробників, скориставшись неякісним добривом, з великою недовірою ставляться до рідких добрив.
Цю тенденцію на ринку України вирішила змінити агрохімічна компанія GROSSDORF, створюючи якісний продукт ЄВРОКАС, завдяки дотриманню всіх технологічних регламентів і норм. Це не просто приготування бакової суміші, а повноцінний виробничий цикл. На сьогодні виробничі потужності підприємства становлять близько 350 тис. т рідких добрив на рік, а це — 15-16% від українського ринку КАС.
Вже в цьому році АК GROSSDORF запустила лінію виробництва твердих добрив — сульфату амонію. Новий цех з виготовлення сульфат амонію, розрахований на 150-200 т добрив на добу. Після “відкатки” цього цеху, тут планують створити потужний цех з лінійкою комплексних добрив. Останні три роки на цьому заводі йде безперервний процес росту та розвитку, Олексій Подоляк, технічний директор АК GROSSDORF, який сам себе називає “Світочем” цього підприємства, вважає, якщо зупиняться хоч на хвилину, то відразу відстануть.

— П’ять років тому ми створили це підприємство і почали виробляти КАС. Із самого початку наша головна ідея полягала в тому, щоб створити підприємство, яке зможе задовольнити усі вимоги українських аграріїв. Стандартний КАС не завжди відповідає тим вимогам, які потрібні. Через різні погодні умови, зокрема, взимку його не зручно вносити, так як він може кристалізуватись у резервуарах тощо. Іноді, зокрема при точному землеробстві, кожен грам добрив виважується на кожну окрему ділянку поля. Відтак, саме для точного землеробства потрібна більш гнучка лінійка КАСу, і тому ми пропонуємо КАС з мікроелементами, зі зміненими формулами, — розповів Олексій Подоляк, технічний директор АК GROSSDORF.
Зі слів Олексія Подоляка, якщо агровиробнику потрібна навіть зовсім фантастична формула добрив, то це компанії під силу.
— Нам агровиробники можуть надіслати заявку, ми в лабораторіях випробовуємо цю формулу і якщо вона не заперечує здоровому глузду та фізиці, то ми випускаємо цю продукцію в окремих умовах під конкретного виробника. І в такому випадку, конкретне поле буде максимально забезпечене необхідними речовинами та мікроелементами: ми можемо додавати гумат, мікро-, чи макроелементи. Знову ж таки в певні періоди вегетації, аграрії просять додати менше амідної форми, більше — нітратної, або навпаки, — зазначив Олексій Подоляк.
NB: Як відомо, КАС складається з нітратного, амонійного і амідного азоту. Нітратний азот швидко проникає в рослину через кореневу систему і впливає на правильний розвиток культури. Амонійний азот зберігається в ґрунті, тому з часом під впливом температури і мікроорганізмів поступово переходить у форму нітратів. Амідний азот — форма найбільш тривалої дії, тому що спочатку він повинен перетворитися в амонійну, а потім тільки — в нітратну форму.
Таким чином, якщо культурі потрібно зміцнити кореневу систему, тоді необхідно, щоб кількість нітратного азоту становило умовно не 25%, а 35%. Також в КАС за потребою додаються цинк, бор, магній і інші елементи. Це все вирішують власне агровиробники, за допомогою власних потреб та аналізу ґрунту.
Отримати адаптативне добриво можуть як малі агровиробники, так і великі. У GROSSDORF відпускають партії добрив обсягом від двох тонн до кількох тисяч тонн.
— Але ж, дійсно, якщо йде мова про розробку нової документації, роботу аналітичної служби і так далі, то економіно доцільним є замовлення унікального добрива від тисячі тонн. Крім того, у нас вже є розроблений великий спектр формул під різні поля, культури, які вже погоджені в різних інстанціях. Тому фермери мають змогу вибрати з того що є, — зазначив технічний директор компанії.
Зараз на підприємстві виробляють 1300 т КАСу на добу, хоча починали із 100 т добу. Такий ріст відбувся на одному і тому ж обладнанні, завдяки постійній роботи власної інжинірінгової служби та оптимізації затрат.
На базі підприємства діє резервуарний парк для зберігання добрив обсягом 10 тис. тонн добрив, додатково орендують резервуар на 5000 т в партнерів. Логістику добрив здійснюють власними автоцистернами, мають також 110 власних залізничних цистерн старого типу і вже більше придбали 20 — нового типу, зроблені під замовлення компанії.
На сьогодні завод також має власну лінію фасування. Крім того, тут приймають на перефасування біг-беги, адже не усі фермери мають змогу приймати добрива у біг-бегах. До речі, підрозділ фасування фасує 1 вагон за 30 хвилин.
NB: Клієнтоорієнтованість — це дуже велике перевага нових, або відносно невеликих компаній на ринку, перед гігантами галузі.
Саме з цією метою у GROSSDORF запровадили комп’ютерну систему обліку, унікально розроблена.
— Ми потужна компанія з високим оборотом, і навіть похибка 0,3% за добу наче й не дуже велика, але за місяць — відчутно. Тому формула, яка затверджена і йде у виробничий процес по КАСу, має бути реалізована ідеально: тут важливо добитись точності не тільки у десяті соті відсотка, а й іде питання про соті долі відсотка, для того, щоб досягти ідеальної точності дозування, — зазначив Олексій Подоляк.
На заводі на кожен реактор стоїтьпо вісім тензодатчиків, які вимірюють вагу усіх компонентів, які потрапляють у реактор. Це дозволяє досягти максимальної точності.
— Ці датчики фіксують зміни ваги, одночасно аналізують і порівнюють з планом виробництва і якщо відбувається похибка більше ніж 0,5 кг на 10 тонах, всі процеси зупиняються, оператору засвідчується червона лампочка і він виправляє помилку. Таким чином, завдяки аналізу усіх процесів, виробникам вдалось створити такий КАС — ЄВРОКАС, який стабільний впродовж 2 років, і ми цим гордимося. Всі інші КАСи, які мені доводилось бачити, витримуються по ДСТУ тільки півроку — далі більшість з них втрачають діючу речовину, відбувається розшарування на амідну та нітратну форми, — наголосив технічний директор.
Крім того, відвантаження на заводі відбуваються тільки через аналітичну систему. Все чітко: система зроблена так, що похибок не може бути. Якщо, наприклад, під час останнього зважування машини на виїзді, водій забув покинути водійську кабіну, система бачить незрозумілі зміни ваги і зупиняється все виробництво до з’ясування обставин.
— Ми це зробили для того, щоб наші клієнти розуміли, що у нас тут абсолютний порядок. Коли клієнт хоче приїхати і переконатись на власні очі, як відбувається завантаження тощо, ми радо запрошуємо його. Після першого разу, побачивши, як працює система — питань більше не виникає, — наголошують у GROSSDORF.
Пропри клієнтоорієнтованість, тут дотримуються і соціальної відповідальності та екологічної. Зокрема, задля зменшення навантаження на екологію тут задумались про створення супертехнологічої тари, що дозволить відійти від одноразової тари. А продукти переробки тари віддають на виробництво пластику для побутової техніки українського виробництва.
Така технологічна відповідальність підприємства дозволяє агровиробникам отримувати якісний продукт. Внесення адаптативних добрив гарантує високі врожаї за оптимальних витрат на кожен гектар.
Тетяна Тимошенко
Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram