Зернові культури перед сівбою варто підживити фосфором і калієм. Кількість внесення корелюється відповідно до потреб сорту вирощуваного зерна, наприклад, озимої пшениці, та навколишніх умов росту та розвитку. Ми спробували розібратись, як корелювати дозу.


Озима пшениця потребує 9-13 P2O5 кг/т та K2O 16-24 кг/т + відповідна маса соломи.Це базова “одиниця”розрахунку потреби.
Вище значення потреби живлення розраховується, коли доступність компонентів в ґрунті нижча, тоді як нижче значення на більш родючих ґрунтах.

Знаючи одиницю поглинання пшениці, можна визначити потреби у фосфорі та калії для конкретного врожаю. Плануючи урожайність 8 т/га зерна, озима пшениця потребуватиме 72-104 кг P2O5 та 128-192 кг K2O відповідно. Ці значення є результатом добутку одиничного споживання окремих компонентів та передбачуваного виходу.

Іноді нам доводиться застосовувати більші дози, ніж це обумовлено потребами живлення. Така ситуація виникає, коли результати аналізу щодо родючості ґрунту свідчать про низький вміст фосфору та калію. Вирівнювання вмісту цих мікроелементів в ґрунті має важливе значення не тільки для врожаю на новий сезон, а й для усіх наступних культур.

Доза підживлення, рівна потребам пшениці, застосовується, коли вміст фосфору та калію перебуває у нижчих межах середньої родючості та якщо органічне підживлення (наприклад, солома чи гній) не застосовується.

Дозування можна зменшити на 20-25%, коли велика кількість засвоюваних форм фосфору та калію перебуває в ґрунті. Таку практику можна стабільно застосовувати на ґрунтах середньої родючості у хорошому стані.

Більше зниження дози, навіть до 50%, допустиме, якщо аналіз ґрунту показує вміст фосфору та калію у верхніх шарах у достатній кількості. Якщо родючість ґрунту та кількість поживних речовин дуже високі, то підживлення обмежується навіть 75%. Зменшена доза добрив перед сівбою допоможе рослинам мати гарний старт,  далі пшениця використовуватиме ґрунтові ресурси.

Бувають також ситуації, коли ви можете пропустити внесення, наприклад, калію. Це можливо, коли ґрунт багатий калієм і після збору урожаю відбулася заробка соломи в ґрунт.

Підготувала Валентина Кравець

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram