Попри те, що в деяких регіонах України вересень розпочався з дощів, які припинили тривалий бездощовий період, дещо пом’якшили умови завершення вегетації пізніх сільськогосподарських культур, сприяли поповненню верхніх шарів ґрунту вологою, поспішати зі стартом сівби озимих зернових не варто.

Такого висновку дійшли науковці НААН в аналітичній довідці про агрометеорологічні умови та стан посівів в Україні.

— Разом з тим, при підготовці ґрунту до сівби озимих зернових культур необхідно пам’ятати, що глибокий як полицевий, так і безполицевий обробіток є неефективним через можливість вигортання на поверхню брил та погіршення загальної структури посівного шару. Перевагу слід надавати поверхневому і мілкому обробітку ґрунту на глибину до 12 см переважно дисковими знаряддями з обов`язковим прикочуванням. Коток повинен бути кільчасто-шпоровий чи кільчасто-зубовий, який подрібнюватиме крупні грудки, зменшуючи загальну поверхню випаровування вологи з ґрунту, — йдеться в довідці.

При підготовці насіннєвого матеріалу необхідно звернути особливу увагу на його якість. Сівбу треба проводити лише підібраним  сортовим та попередньо протруєним насінням тієї чи іншої культури з використанням відповідної технології їхнього вирощування, що дасть змогу максимально реалізувати потенціал сортів та отримувати високі й стабі. Важливо також враховувати стійкість рослин окремих сортів до вилягання, осипання, проростання зерна в колосі, весняних заморозків та похолодань.

— Враховуючи, що на початок вересня у посівному шарі ґрунту практично відсутня продуктивна волога, для отримання сходів озимих культур проводити сівбу у ранні строки не рекомендується, так як насіння, яке тривалий час знаходиться у ґрунті не проросте і втратить свою  життєздатність. Навіть після випадання опадів сходи з’являються зрідженими. Виходячи з цього, посів озимих культур необхідно провести не раніше 15 вересня до 1-5 жовтня в сухий ґрунт (за відсутності опадів). При цьому необхідно збільшити норму висіву на 10 %, а глибину заробки насіння зменшити до 3-4 см з обов’язковим прикочуванням. Норми висіву у значній мірі визначаються особливостями сортів, попередника, строку сівби, якості і строку обробітку ґрунту та наявності вологи у ньому. При  розрахунку норм висіву необхідно враховувати густоту сходів не менше 400 шт./м2,— наголошують науковці.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram