Верховна Рада у другому читанні ухвалила законопроєкт №3774 щодо удосконалення механізму протидії рейдерству.

Закон має на меті ліквідувати низку прогалин та недоліків, які перешкоджають належному захисту корпоративних прав та права власності, зокрема і на земельні ділянки.

Документ закріплюється правило, що правочин про розірвання договору оренди (суборенди) землі сільськогосподарського призначення, за яким орендарем є юридична особа, проголошується за замовчуванням значним, тобто потребує попереднього рішення загальних зборів учасників про надання згоди на його укладення (крім випадку, якщо статутом юридичної особи прямо передбачено, що такий правочин не є значним). У разі ненадання згоди вищим органом юридичної особи такий правочин є нікчемним.

Закон також запроваджує проведення окремих реєстраційний дій щодо ФОПів та юридичних осіб без втручання людини, в автоматичному режимі. Для цього використовується Єдиний державний вебпортал електронних послуг. Така реєстраційна дія може бути оскаржена до суду або Міністерства юстиції України.

У Законі серед іншого також удосконалили процедуру розгляду скарг у сфері державної реєстрації до Міністерства юстиції України. Зокрема:

  • встановлено остаточний термін, впродовж якого особа може звернутися зі скаргою;
  • визначено правила обрахування термінів подання скарги;
  • розширено коло рішень, які можуть прийматися за результатами розгляду скарги;
  • розширено підстави для прийняття рішення із залишення скарги без розгляду;
  • передбачено можливість Міністерства юстиції об’єднувати розгляд декількох скарг.

У першому читанні цей законопроект прийняли ще 15 квітня 2021 року. До другого читання його суттєво доопрацьовали за участі членів Громадської антирейдерської платформи, створення якої було ініційовано та підтримано Програмою USAID AGRO.

Очікується, що внесені цим законом зміни до законодавства дозволять побороти протиправне заволодіння майном та корпоративними правами і сприятимуть захисту бізнесу, його активів як під час дії воєнного стану, так і в післявоєнному відновленні економіки.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram