Парламент ухвалив закон для боротьби з неповерненням валютної виручки від експорту агропродукції

Редакція GrowHow.in.ua   2023-01-13
Верховна Рада України ухвалила законопроєкт, який запроваджує механізм для боротьби з неповерненням валютної виручки від експорту агропродукції (№8166-д).

Закон встановлює режим експортного забезпечення на період дії воєнного, надзвичайного стану. Метою такого режиму є запровадження спеціального механізму для забезпечення своєчасного надходження валютної виручки при експорті окремих сільськогосподарських товарів з України.

Документ передбачає, що умовою експорту товарів, щодо яких застосовано режим експортного забезпечення, є наявність позитивної історії повернення валютної виручки за результатом попередніх шести місяців.

Якщо такої історії немає або у разі суттєвого збільшення експортних операцій, умовою для вивезення товарів є реєстрація податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних за ставкою, визначеною для операцій з постачання таких товарів на митній території України. В такому разі право на бюджетне відшкодування за операціями з вивезення товарів, експортер отримає виключно за умови завершення валютного нагляду за дотриманням граничних строків розрахунків за відповідною операцією. Такий нагляд має здійснювати український банк, який обслуговує експортера.

NB: Експорт товарів, щодо яких запроваджено режим експортного забезпечення, можуть здійснювати виключно платники ПДВ, чия реєстрація не є призупиненою.

Згідно з законом, Кабмін має право запроваджувати режим експортного забезпечення на період дії воєнного, надзвичайного стану щодо операцій з експорту товарів, включених до товарних позицій:

  • 1001 (пшениця);
  • 1003 (ячмінь);
  • 1005 (кукурудза);
  • 1201 (соя);
  • 1205 (ріпак);
  • 1206 (насіння соняшнику);
  • 1512 (олія);
  • 2306 (макуха та шрот).

Нагадаємо, що восени минулого року у парламенті було зареєстровано законопроєкт №8166, яким передбачалось встановлення режиму попередніх експортних депозитів для забезпечення повернення валютної виручки до держави та регулювання платіжного балансу України при експорті окремих сільськогосподарських товарів з України. Українські аграрні асоціації розкритикували цей документ. Після чого було розроблено законопроєкт № 8166-д «Про внесення змін до Митного кодексу України та інших законів України щодо запровадження спеціальних експортних процедур» з урахуванням ключових пропозицій бізнесу.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram