Осіннє підживлення калієм під наступний сезон

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Осінь — сприятливий час для того, щоб правильно підготувати поле під наступний сезон. Особливо, що стосується підживлення, яке восени можна провести більш ефективно. Сьогодні поговоримо, як це зробити правильно.

У деяких колах досі побутує помилкова думка, що осінні підживлення калієм призводять до його вимивання, а отже, до розтрати цінного добрива. Між тим, цей термін має багато переваг, але для успішного результату необхідно дотримуватися кількох правил.

Значення калію для рослин

Крім усього іншого, калій відповідає за підвищення стійкості до весняної посухи, що має велике значення для ярих культур, які часто висівають, коли запаси зимової вологи вже вичерпані. Цей елемент також відповідає за механічну стійкість рослин, таким чином зменшуючи вилягання. Це також зменшує зараження рослин хворобами та шкідниками, підвищує ефективність використання азоту. Крім того, калій активує багато ферментів, підтримує розвиток кореневої системи та підвищує стійкість рослин до термічного стресу.

В Україні в багатьох регіонах ґрунти бідні цим компонентом, тому необхідно вносити його як частину удобрення. Вважається, що дефіцит калію є другим фактором після кислої реакції, який залежить від фермера та обмежує розмір і якість посівів. При дефіциті калію знижується вміст цукру в коренеплодах буряка, вміст крохмалю в бульбах картоплі та погіршується якість зерна. Це також проявляється, наприклад, в потемнінні м’якоті бульб картоплі, щуплому зерні або поганій зернистості качанів кукурудзи.

Звичайно, дефіцит калію також призводить до низької ефективності використання азоту з усіма наслідками.

Восени внесення калійних добрив

Насамперед варто зосередитись на вимиванні калію, внесеного восени під весняний посів. Річ у тому, що цей елемент просувається глибше в ґрунт, чим він легший, тим швидше. Як наслідок, використаний восени калій до весни переміститься на глибину, де незабаром розвинеться коріння рослин, а не залишиться там, де він був би марним через кілька тижнів після посіву. Сорбційний комплекс відповідає за зв’язування калію в ґрунті, тому чим важчий ґрунт, тим більше зв’язування іонів і слабше вимивання.

Важливо, що калійне добриво добре змішувати з поверхневим шаром ґрунту перед оранкою, щоб збільшити його дисперсію в профілі та мінімізувати ризик тонкого, сильно засоленого шару, який може виникнути при використанні популярної калійної солі. У разі більш легких ґрунтів або побоювань, пов’язаних із відсутністю досвіду внесення калійних добрив восени, варто вибрати розділену дозу. У цьому випадку варто вносити тільки 50-70% восени дозу калію, а решту залишити на весну.

Весняне підживлення калієм

Навесні кращим рішенням буде використовувати лише 30-50% із згаданої вище розділеної дози, більшу частину якої вже внесено восени. Окрім технології смугового обробітку із спеціальними сошниками, які вносять добрива глибше в ґрунт, навесні складно правильно “перенести” калій так, щоб він досяг тієї глибини, де його незабаром шукатиме коріння рослин.

Щоб обмежити пересихання ґрунту, слід по можливості уникати весняної оранки. При перемішуванні калію із ґрунтом, його слід розподіляти в шарі ґрунту товщиною не менше 20 сантиметрів. Але в разі посухи не можна розраховувати на переміщення калію разом з водою. У підсумку може виявитися, що від добрива, внесеного навесні, виграє тільки вирощена в наступному сезоні рослина.

Доза підживлення калієм

Оскільки вміст калію в ґрунті зазвичай низький, це призводить до відносно високих доз добрив, тим більше, що потреба багатьох видів рослин у цьому елементі не низька.

NB: Варто пам’ятати, що надто велика доза калію, внесена за один раз, може призвести до засолення ґрунту, а отже, до уповільнення розвитку рослин. З цієї причини так важливо перевіряти родючість ґрунту та постійно доповнювати прогалини.

Звичайно, доза підживлення повинна залежати не тільки від родючості ґрунту, а й від потреб рослин. Орієнтовно потреба в калії становить близько 25 кг/т зернових культур, 40 кг/т кукурудзи, 60 кг/т ріпаку, 5,5 кг/т цукрових буряків або 6,5 кг/т картоплі. Занадто низька доза призводить до вищезазначених симптомів дефіциту

Але водночас надто велика кількість калію може блокувати засвоєння кальцію та магнію, і таким чином порушити метаболізм рослин.

Валентина КРАВЕЦЬ, переклад з Farmer.pl.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram