Оптимальний спосіб рівномірного розподілення соломи та провокації падалиці

Штригельна борона STRIEGEL-PRO PN 9000
Після збирання врожаю зернових постає питання економічного, якісного та ефективного управління рослинними рештками та рівномірного їх розподілення по полю. Оскільки пожнивні рештки беруть участь у багатьох процесах: гумусоутворення,  зберігання і накопичення вологи в ґрунті, інтенсифікації життєдіяльності ґрунтової біоти, перешкоджають виникненню водної та вітрової ерозій – рівномірне їх розподілення прямо впливає на якість цих процесів.

Господарство ТОВ «Україна-Баїв» має в обробітку 3000 га на схилах Волинської області поблизу Луцька. Вирощують різні культури: озимі пшеницю, ячмінь, ріпак, також кукурудзу, цукровий буряк, горох, гречку. В господарстві працюють сім, переважно вже не дуже молодих, комбайнів 2003-2004 року, які не так якісно подрібнюють та розкидають солому по полю.

Ігор Іванович Павлович, директор ТОВ «Україна-Баїв»

– У нас стало питання, або купувати нові комбайни, або купити одну штригельну борону, яка в день робитиме 150-180 га. Борона STRIEGEL-PRO від BEDNAR повністю справляється за сімома комбайнами. Ми проходимо нею всі поля, – розповідає Ігор Іванович Павлович, директор ТОВ «Україна-Баїв». – Є така проблема, що комбайн, наприклад, із 9-метровою жаткою розподіляє рештки на ширині 6-7 метрів. Це один із чинників, що призводить до нерівномірності майбутніх сходів. Додайте сюди нерівномірну наявність азоту по полю, і отримаємо нерівномірні сходи культури, а це все відображається на загальній урожайності. Я давно цікавлюся таким типом розподілення соломи і знаю такий тип знаряддя, як штригельні борони. Раніше ми пробували різні варіанти, але це все було не те, що треба. А от до справжнього Штригеля ми вже доросли цього року. Я повністю задоволений цим придбанням і думаю, що він послужить нам ще багато років.

Ігор Павлович, директор ТОВ «Україна-Баїв» (у центрі); Максим Чикунов, маркетинг-менеджер BEDNAR в Україні (ліворуч); Юрій Придальний, регіональний представник ТОВ «Компанія ЛАН» (праворуч)

Ми на полі, де прямо на наших очах кілька комбайнів CLAAS збирають озиму пшеницю. Та навіть вони всі не встигають за однією штригельною бороною STRIEGEL, яка час від часу вимушена чекати на своїх «колег». На цьому полі STRIEGEL працює з трактором FENDT, але зазвичай у господарстві знаряддя працює з трактором VALTRA потужністю 200 к.с., що абсолютно достатньо для швидкої та якісної роботи. Після борони поле якісно рівномірно покрито мульчею. Розхід пального під час роботи зі штригельною бороною становить у середньому 3 л/га.

Поле після збирання пшениці комбайном
Поле після роботи штригельної борони STRIEGEL

– Ми придбали агрегат шириною 9 м під трактор 200 к.с. Можна було звичайно взяти 12-метрове знаряддя, але навіщо. Цього агрегата на загальні наші 3000 га абсолютно достатньо. Комбайни ще й не встигають для нього намолочувати, – коментує Ігор Іванович.

Загалом у модельному ряді штригельних борін STREIGEL є 6-, 7,5-, 9- та 12-метрові агрегати.

– STRIEGEL відпрацював цього літа вже 1000 га. Від кута атаки зубів залежить як глибина обробітку, розподілення соломи, так і зношення робочих органів через велику швидкість роботи. Якщо 10-15 км/год, то вони менше зношуються, а якщо 20-25 км/год, то звичайно будуть швидше. Зазвичай агрегат у нас працює на швидкості 18-20 км/год. Як бачимо, зуби цілі, як нові, абсолютно немає проблем. Всі інші частини агрегата теж у гарному стані. Жодної заміни ми ще не робили.

Треба зазначити, що розмір зубів штригельної борони STREIGEL становить 700 мм довжина та діаметр 16 мм. Також зуби агрегата можуть бути оснащені твердосплавними наконечниками LONG LIFE, що мають ще довший строк експлуатації.

Спочатку агрегат був оснащений передньою планкою CRUSHBAR, яка передусім гарно себе показує під час весняних робіт для вирівнювання поля після основного обробітку. Для післяжнивних робіт у господарстві оснастили агрегат TURBO-дисками з гострим краєм, що гарно розрізають ґрунт, пожнивні рештки, подрібнюють стебла та разом з подальшою роботою граблин сприяють проростанню падалиці.

Штригельні борони STRIEGEL мають три опції переднього обладнання: TURBO-диски, подрібнювальний коток TRASH CUTTER та вирівнювальну гідравлічну планку CRUSHBAR

У ТОВ «Україна-Баїв» придбали агрегат тільки цього сезону перед збиранням врожаю, тож не використовували STRIEGEL на ранніх весняних роботах. Але наступного сезону планують пробувати працювати по закриттю вологи та прогріву ґрунту навесні.

NB: Основне завдання, яке ставить господарство перед штригельною бороною – це рівномірне розподілення рослинних решток по полю після комбайна, а також гарна та швидка провокація росту падалиці. Весняні ж завдання штригельної борони полягають у швидкому вирівнюванні, закритті вологи та прогріванні верхнього шару ґрунту після зими.

Цей ефект дуже важливий. STRIEGEL у нас працює як після зернових, так і особливо гарно виглядає ефект роботи по ріпаку. Буквально через 3-4 дні падалиця вже посходила, – додає Ігор Павлович, директор господарства.

Наступне поле – 170 га після озимого ячменю, який збирали 10-12 липня. Одразу після збирання культури працювала штригельна борона STRIEGEL. По-перше, якісно розподілені рештки, по-друге гарне проростання падалиці. Протягом найближчих днів після нашого візиту тут буде обробіток ґрунту та посів озимого ріпаку.

– Ось бачимо, як розподілена солома і як вона вже перетрушена. А вона ж захищає ґрунт від випаровування вологи, – коментує Ігор Павлович.

Перевіряємо верхній шар ґрунту й одразу бачимо наявність вологи. На ділянці ж, де після збирання комбайном не працювала штригельна борона, вологу спостерігаємо вже на пару сантиметрів нижче.

Переходимо на поле після збирання ріпаку.

– Орієнтовно 20 липня пройшли тут штригельною бороною BEDNAR, спровокували ріст падалиці. Ось бачимо, як гарно дружньо зійшла падалиця. Більш ефективно по такій великій стерні ставити передній подрібнювальний коток TRASH CUTTER, що гарно подрібнюватиме її. На цьому полі (150 га) ми зібрали приблизно 4,1 т/га ріпаку, а біологічної маси тут стояло приблизно 7 тонн. Де різниця? – Ось тут, на полі, у вигляді решток, якими треба грамотно управляти, – ділиться досвідом директор підприємства.

Поряд зі збираним ріпаком спостерігаємо поле посіяної гречки.

– Тут був посіяний горох на початку квітня, зібрали десь 10-12 липня з урожайністю 3,5 т/га. Одразу ж пройшов дисколаповий агрегат і буквально протягом трьох днів після збирання гороху посіяли гречку – надіємося ще другий урожай зібрати. Думаю, більше 1,5 т/га очікувати не треба, але якщо до 2 тонн із гектара дотягнемо, то Слава Богу. Наступного року планую так: залишаємо всю гречку на насіння і посіємо 100-200 га гречки після гороху. Я думаю, за наявності вологи гречка вже скоро почне цвісти, як бачимо, уже бутони з’являються. Добрива додатково не давали. Горох має залишити азот, тож подивимося на результат.

Передпосівний компактор SWIFTER SO8000F, придбаний господарством 2021 року

STRIEGEL – не перший агрегат від компанії BEDNAR у господарстві «Україна-Баїв». Завдання передпосівної підготовки ґрунту тут виконують два агрегати різних брендів, зокрема й компактор SWIFTER, який господарство придбало 2021 року.

– Загалом дуже непоганий агрегат. Робить свою роботу якісно. Для наших рельєфних полів на 8 метрів ширини нам ще потрібно гідравлічну планку CRUSHBAR – плануємо поставити її. А так – усе добре: котки, підшипники, гідравліка працюють, лапи ще не міняли. Вже третій сезон відпрацювали, зауважень немає, – дає оцінку компактору Ігор Іванович. – Були в мене сумніви щодо котків. У нас подвійні CrossKill котки 350 мм, а я хотів більші. Представники виробника пояснювали, що не потрібно. Так і є – більші не треба, котки абсолютно справляються. Я хвилювався, що можуть забиватися, не прокручуватися, але цей міф я для себе розвіяв.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram