Вибираємо захист і живлення для посівного матеріалу

Що посієш, те й пожнеш, говорить народна мудрість. А фахівці UKRAVIT SCIENCE PARK додали: як захистиш та підживиш на початкових етапах вегетації, такий урожай і отримаєш.

Саме початок вегатаційного періоду для озимих зернових культур є максимально важливим. Від стартових умови для насіння та сходів залежить подальший цикл їх росту та розвитку, відповідно, і майбутня врожайність. Тому експерти компанії радять передпосівну обробку насіння проводити комплексно. Це дасть змогу забезпечити посівному матеріалу оптимальний захист від низки хвороб і шкідників та збалансоване живлення.

Первинний захист від хвороб

Хвороби — одна з основних причин щорічних недоборів врожаю озимих зернових. За усередненими даними, недостатній або несвоєчасний контроль хвороб може коштувати аграрієві від 10% до 30% врожайності. Тому захист від хвороб триває практично упродовж всієї вегетації культури. І розпочинають його ще до посіву озимини, протруюючи посівний матеріал.

Як відзначають фахівці «Інституту здоров’я рослин», незараженого насіння не буває. Видовий склад патогенів може бути найрізноманітнішим, тому слід оптимально підібрати фунгіцидний протруйник для зернових. Для цього варто провести фітопатологічну експертизу насіння в лабораторних умовах. Вона дозволить ідентифікувати усі наявні в посівному матеріалі патогени і знешкодити їх.

Варто зважати і на те, що патогени можуть зберігатися й у ґрунті та на немінералізованих рослинних рештках. Тому паралельно з лабораторним дослідженням доцільно взяти до уваги фітосанітарний стан посівів минулих років:

  • проаналізувати, які вирощувались культури;
  • які проблеми були для них типовими;
  • визначити видовий склад хвороб.

Експерти зазначили, що такий всебічний підхід дає змогу максимально ефективно захистити зернові культури на ранніх етапах росту та розвитку від комплексу небезпечних хвороб.

Стандартно проти сажкових хвороб, що передаються насінням, фахівці компанії UKRAVIT SCIENCE PARK рекомендують обирати препарати групи триазолів, наприклад, протруйник Ультрасил (тебуконазол, 120 г/л.). Окрім сажкових хвороб, він контролює борошнисту росу та прикореневі гнилі.

NB: Його діюча речовина також має росторегулюючу дію, завдяки чому у рослин за сприятливих погодних умов формується розвинена коренева система.

Гарною альтернативою для контролю цього комплексу хвороб, а також хвороб листя на початку вегетації озимих зернових є універсальний фунгіцидний протруйник Рекорд (карбоксин, 170 г/л + тирам, 170 г/л). Поєднання двох діючих речовин надійно та тривало захищає насіння та сходи від внутрішньої та зовнішньої інфекції. Крім того, препарат підвищує енергію проростання та схожість і не викликає пригнічення рослин.

Якщо ж є необхідність у контролі сажкових хвороб, септоріозу, кореневих гнилей та борошнистої роси, перевагу радять надати протруйнику із лікувальними та захисними властивостями Супервін (тіабендазол, 45 г/л + флутриафол, 30 г/л). Він надійно захистить насіння та молоді рослини і забезпечить тривалий період захисної дії.

Для більш розширеного контролю хвороб фахівці рекомендують обрати двокомпонентний протруйник Ультрасил Дуо (тебуконазол, 60 г/л + імазаліл, 100 г/л). Він надійно та тривало контролює сажкові хвороби, борошнисту росу, кореневі гнилі, пліснявіння насіння, сітчасту плямистість, септоріоз та інші. Крім того, імазаліл у його складі подовжує період захисної дії та розширює спектр контрольованих шкідливих патогенів. Росторегулююча дія тебуконазолу сприяє розвитку добре розгалуженої кореневої системи, завдяки чому культури ефективніше споживають елементи живлення та вологу із ґрунту.

Особливо актуальним продуктом для обробки насіння є новинка 2022 р. від компанії — трикомпонентний протруйник Лайвіт (протіоконазол, 50 г/л + дифеноконазол, 50 г/л + піраклостробін, 25 г/л).

NB: Вдале поєднання діючих речовин у Лайвіті забезпечує найвищу ефективність контролю насіннєвої, ґрунтової та аерогенної інфекції.

Дифеноконазол у складі Лайвіту є найвищим стандартом у контролі карликової сажки зернових, яка розповсюджена у центрі та на заході України. Піраклостробін забезпечує тривалий контроль кореневих гнилей та стимулює ріст і розвиток кореневої системи. Ця інноваційна розробка не проявляє ретардантних властивостей, що є надзвичайно актуальним для середніх та пізніх строків сівби, а також в умовах недостатньої вологозабезпеченості.

Захист від ґрунтових і ранньопіслясходових шкідників

Паралельно з комплексом хвороб, значну шкоду озимим зерновим культурам на ранніх етапах росту та розвитку наносять шкідники. Ґрунтові види фізично пошкоджують насіння у ґрунті, а надалі — й молоді проростки культури. Це впливає на дружність сходів, густоту стояння посівів та їх загальний ріст і розвиток. Відповідно, й негативно позначається на стані, у в якому рослини увійдуть на перезимівлю, та наскільки вона буде успішною.

— Якщо ще донедавна чимало аграріїв вважали, що для вдалого старту насінню озимих зернових культур достатньо одного фунгіцидного захисту, то наразі ця думка змінюється. Часте порушення чергування культур у сівозміні, а також вирощування монокультури, насичення сівозміни культурами, що мають спільних шкідників, а також поверхневий обробіток ґрунту або відмова від нього, сприяють масовому поширенню шкідників, здатних пошкодити посіви та стати на заваді отриманню запланованої врожайності, — зазначили в UKRAVIT SCIENCE PARK.

Вибирати інсектицидні протруйники для обробки посівного матеріалу озимих зернових культур фахівці компанії рекомендують, виходячи із видового складу шкідників, наявних на конкретному полі в попередні роки. Якщо потрібно проконтролювати одночасно ґрунтових і ранньопіслясходових шкідників, доцільно обрати продукт на основі тіаметоксаму. Він однаково ефективно здатен контролювати ці дві групи.

Оптимальним рішенням у такому випадку стане високоефективний протруйник Екзор (тіаметоксам, 600 г/л). Спектр його дії поширюється на хлібну жужелицю, попелиць, цикадок, злакових мух, дротяників та інших шкідників, від яких потерпають насіння, молоді проростки і коренева система культури. Протруйник забезпечує тривалий період захисної дії й при цьому не має жодного негативного впливу на насіння. Перевагою є те, що Екзор оптимально сумісний з фунгіцидними протруйниками — на випадок, якщо ви обробляєте посівний матеріал самостійно і хочете забезпечити йому комплексний захист.

Також вдалим рішенням проти ґрунтових шкідників і шкідників сходів є протруйник Матадор (імідаклоприд, 200 г/л). Він ефективно та тривало контролює широкий спектр шкідників зернових колосових культур — хлібну жужелицю, злакових мух, попелиць, цикадок, блішок, п’явиць, совку озиму, дротяників тощо. У тому числі тих, які переносять небезпечні вірусні хвороби. При цьому препарат не впливає на посівні якості насіння, а також сумісний з фунгіцидними та ростостимулюючими препаратами.

Комплексний захист

Комплексний захист є найкращим первинним захистом озимих зернових культур. Він убезпечує від максимально широкого спектра загроз. Для цього велика кількість аграріїв використовує бакові суміші препаратів. Такий підхід має свої переваги, наприклад, можливість контролювати конкретний наявний комплекс хвороб і шкідників.

Однак наразі на ринку присутні багатокомпонентні продукти, спрямовані на одночасний контроль широкого спектра хвороб і ґрунтових та ранньопіслясходових шкідників озимих зернових культур. Такі рішення вже готові до застосування і не вимагають підбору норм, визначення сумісності або інших підготовчих робіт.

Для комплексного захисту озимих зернових на початкових етапах росту та розвитку компанія UKRAVIT SCIENCE PARK розробила і вивела на ринок інсекто-фунгіцидний протруйник Паскаль (флудиоксоніл, 50 г/л + тебуконазол, 30 г/л + азоксистробін, 20 г/л + тіаметоксам, 250 г/л).

Це – унікальне рішення з оптимально підібраним складом. Препарат здатен контролювати максимально широкий спектр хвороб (види сажок, кореневі та прикореневі гнилі, септоріоз, борошниста роса). Він також контролює ґрунтових і ранньопіслясходових шкідників (хлібна жужелиця, дротяники, злакові мухи, хлібні блішки, попелиці, цикадки) без ризику виникнення у шкодочинних організмів резистентності. Крім того, завдяки азоксистробіну та антистресовій дії тіаметоксаму Паскаль забезпечує додатковий фізіологічний та стимулюючий ефект, відповідно і здорові рівномірні сходи.

Живлення для безперешкодного старту

Паралельно з протруюванням фахівці UKRAVIT SCIENCE PARK рекомендують обробити посівний матеріал збалансованими добривами з умістом комплексу макро-, мезо- та мікроелементів. Адже, плануючи посів озимих зернових, варто зважати не лише на їх потребу в захисті, а й у легкодоступному мінеральному живленні всіма необхідними елементами на ранніх етапах вегетації.

Ця операція спрямована на підвищення енергії проростання насіння та його польової схожості, прискорення росту та розвитку кореневої системи. Особливо позитивно впливає на кореневі волоски, які активно споживають вологу та мінеральне живлення. Така обробка також сприяє появі дружніх ранніх сходів і ранньому відростанню культури навесні.

Для успішного та безперешкодного старту озимини експерти рекомендують застосувати комплексне легкозасвоюване добриво Авангард Старт. Воно повністю відповідає фізіології мінерального живлення зернових культур, особливо — на початкових етапах росту та розвитку. Добриво сприяє появі та розвитку рівномірних здорових сходів, поліпшує імунітет культур та їх стійкість до різного роду стресів, хвороб і шкідників.

NB: Активуюча дія Авангард Старт на розвиток кореневої системи покращує живлення молодих рослин із ґрунту.

Фахівці наголосили, що для максимальної ефективності протруювання посівного матеріалу озимих зернових культур та їх обробки комплексними добривами необхідно використовувати винятково якісне насіння, забезпечувати його максимальне якісне покриття робочим розчином і дотримуватись рекомендацій виробника препаратів. Так посівам забезпечується максимально сприятливий старт і примножуються шанси на щедрий урожай.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram