Одним з нових викликів для агровиробників у 2021 році стало адміністрування нової ставки ПДВ, яку знизили до 14%. Наразі чимало питань залишаються відкритими.  Нещодавно в Головному управлінні ДПС у Тернопільській області заступник начальника відомства Сергій Бабій під час сеансу «гаряча лінія» поспілкувався із додзвонювачами щодо зниження ставки ПДВ та особливостей виписки податкових накладних.

Зниження ставки ПДВ для аграріїв з 20 % до 14 % за операціями з постачання та ввезення на територію України деяких видів сільгосппродукції сприятиме заощадженню обігових коштів для аграріїв.

Це дасть можливість інвестувати їх у розвиток господарств та детінізації агросектору. Також новація знизить ефективність шахрайських схем (так званих «скруток»), через які експортується значна частина зерна, а шахраї незаконно отримують з держбюджету відшкодування ПДВ.

З якого періоду діє знижена ставка та на яку саме агропродукцію?

Ставка 14 % застосовується, починаючи з 1 березня 2021 року. Зміни стосуються наступних товарних позицій згідно з УКТ ЗЕД:

  • продукція тваринного походження: велика рогата худоба, живі свині, вівці, а також молоко незбиране;
  • продукція рослинного походження: пшениця, жито, ячмінь, овес, кукурудза, соєвi боби, насіння льону, насіння свиріпи та ріпаку, насіння соняшника, насіння та плоди інших олійних культур, цукрові буряки.

До операцій, що були розпочаті до 1 березня також буде ставка ПДВ 14 %?

Ні, операції, які розпочались до 1 березня 2021 року, завершуються за ставкою ПДВ 20 %.

Як виписати податкову накладну? Адже аграрій не бажає втрачати право на податковий кредит і відповідати за невідображення податкових зобов’язань?

Наразі, ДПС із Мінфіном у терміновому порядку затверджують зміни до податкової накладної, а за одно й до декларації з ПДВ.

Після набрання чинності нових форм податкової накладної/розрахунку коригування до податкової накладної, платникам буде забезпечено можливість реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених за операціями з постачання окремих видів сільськогосподарської продукції, зокрема, в період з 01.03.2021 р. по дату впровадження нової форми вказаних документів.

Зауважу, що згідно з пунктом 521 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 01 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються, у тому числі за нереєстрацію (несвоєчасну реєстрацію) податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН.

Експорт насіння соняшника за якою ставкою здійснюється?

Операції з вивезення товарів, зокрема насіння соняшника за межі території України у митному режимі експорту оподатковуються за нульовою ставкою.

Постачання с/г товару було здійснено до 1 березня 2021 року, 10 березня відбулося повернення авансової проплати. За якою ставкою буде проведене коригування?

Якщо повернення авансу відбувається після 1 березня, то у розрахунку коригування до податкової накладної, що була складена за операцією з постачання таких товарів, треба зазначати ставку ПДВ, вказану у податковій накладній, що коригується 20 %.

Нещодавно також було знижено ставку ПДВ для інших галузей, хто ж підлягає до цих щасливчиків?

Так, з 1 січня 2021 року запрацювали зміни до Податкового кодексу України, внесені Законом України № 962 щодо податкових пільг та стимулів для підтримки діяльності у галузі креативних індустрій, культури, туризму, спорту та інших гуманітарних сферах.

Зокрема, запроваджено знижену ставку ПДВ у розмірі 7 % для операцій з постачання послуг, пов’язаних зі сферами культури й туризму, зокрема послуг з показу вистав, культурно-мистецьких заходів, проведення екскурсій у музеях, зоопарках і заповідниках та їхнього відвідування.

Знижена ставка ПДВ застосовуватиметься і щодо послуг з розповсюдження, демонстрування, публічного сповіщення й публічного показу фільмів, адаптованих в україномовні версії для осіб з порушеннями зору та порушенням слуху.

Також передбачено, що протягом 2021-2022 років застосовуватиметься знижена ставка ПДВ у розмірі 7 % до операцій з постачання послуг з тимчасового розміщування (проживання), що надаються готелями та подібними закладами.

За матеріалами ГУ ДПС у Тернопільській області

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram