Молібден є одним з найнеобхідніших мікроелементів для рослин, адже бере участь у азотному обміні. Достатня кількість молібдену сприяє оптимальному гідробалансу та підвищує стійкість рослин до холоду. Переклали для вас статтю польської докторки в галузі сільськогосподарських наук Мажени Бродовської (dr. habilitowany Marzena S. Brodowska) про важливість молібдену для сільськогосподарських культур.

Молібден у рослинах

Рівень молібдену у рослинах значно нижчий, порівняно з іншими мікроелементами він рідко перевищує показник 1,0 мг на кілограм сухої маси рослини.  Його кількість залежить від виду рослини, її сорту та, навіть, окремих частин, а також від наявності молібдену та факторів, що визначають його засвоєння у ґрунті.

Найбільше мікроелементу містять хрестоцвітні ріпак, цвітна, білокачанна та брюссельська капуста, броколі. Також високий рівень молібдену фіксують у кіноа, шпинаті, буряку та бобових, при цьому в останніх найвищий вміст молібдену у кореневих бульбочках.

NB: Цікаво, що у вегетативній масі рослин молібдену менше, аніж у насінні, а найменша його кількість у коренях. Картопляне та бурякове листя мають вищий рівень молібдену, аніж коріння чи бульби.

Функції молібдену в рослинах

Молібден є активатором нітрогенази ферменту, який організми використовують для фіксації атмосферного азоту. Він також активує нітратредуктазу фермент, який відновлює нітрати до нітритів. Частково функції молібдену в рослині також пов’язані з метаболізмом сірки, оскільки він є активатором сульфатоксидази, яка окиснює сульфіти до сульфатів і без якої не можливий нормальний обмін сірковмісних амінокислот.

Молібден також бере участь у фосфорообміні, а його дефіцит спричиняє накопичення в рослині неорганічного фосфору, відповідно порушення балансу вмісту органічного та неорганічного фосфору.

NB: Коли рослина достатньо забезпечена молібденом, посилюється процес фотосинтезу.

Особливо важливий молібден для бобових збільшує кількість поглиненого азоту та утвореного білка, а також позитивно впливає на амінокислотний склад білків. Мікроелемент також впливає на збільшення вмісту вітаміну С і каротину в рослинах, які сприяють кращому розвитку кореневої системи. Відповідно, підвищується стійкість рослин до посухи, адже розвиненіша коренева система дає змогу краще використовувати воду з глибоких шарів ґрунту.

NB: Завдяки впливу молібдену на накопичення більшої кількості білків і вуглеводів, рослини мають кращу здатність утримувати воду в тканинах, і водночас втрачають меншу кількість води через випаровування. Молібден також бере участь у підвищенні стійкості рослин до вірусних захворювань.

Наслідки дефіциту молібдену

При дефіциті молібдену синтез хлорофілу обмежений, порушується азотно-фосфорний баланс рослин, що відображається, серед іншого, збільшенням вмісту нітратного азоту, низькомолекулярних сполук азоту (амідів або амінокислот), а також збільшенням вмісту неорганічного фосфору. Все це призводить до зменшення кількості білка в рослинах.

У рослин, яким бракує молібдену, зменшується кількість насіння або зерен, зокрема, це помітили на кукурудзі. Недоживлені молібденом рослини мають затримку у формуванні суцвіть, іноді на них не розкриваються квіти. Окрім цього, квітковий пилок таких рослин має низьку життєздатність, що порушує процес розмноження.

Ознаки дефіциту молібдену

Нестача молібдену у рослин особливо проявляється переважно на кислих ґрунтах. Найчастіше симптоми дефіциту виникають на наймолодших частинах рослин, включно з верхівковими меристемами та молодими листовими пластинами.

Основний симптом дефіциту це деформація листової пластини. Вторинними ознаками браку молібдену є блідо-зелене забарвлення молодих листків, зменшена площа та неправильна форма листової пластини. почервонілі та зсохлі краї листочків також свідчать про недостатнє молібденове живлення. У цвітної капусти та брокколі завмирання розвитку квітконоса може бути пов’язане із недостачею молібдену. Також про неї на цвітній капусті свідчить поява скручених, довгих, вузьких зубчастих листків.

Підготувала Наталія Кузьо

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram