Про те, як рослини сої постачають себе азотом, розповідав Коді Петтіт, польовий агроном бренду Pioneer з Corteva Agriscience в східній центральній частині Іллінойсу, США, в своїй статті на порталі ILSoyAdvisor.

— Потреба в азотних поживних речовинах у рослин сої набагато менша, ніж, наприклад, у кукурудзи. Чому? Соя має потребу у всіх необхідних поживних речовинах, як і інші просапні культури, але вона здатна «виробляти» свій власний азот (N). Як і деякі інші рослини бобових, соя утворює симбіотичні відносини з бактеріями Bradyrhizobium, які споживають рослинний цукор в обмін на азот.

По-перше, давайте почнемо з того, як це буде виглядати на коренях сої.

Бульби на коренях сої. Фото: United Soybean Board.

Процес спочатку запускається коренем, коли він виділяє сполуки, які залучають бактерії. Маленькі круглі вузлики будуть утворюватися з кореневих волосків знову і знову у відповідь на бактерії, які атакують корінь. Згодом вони колонізують вузлик.

На внутрішній стороні видно світло-рожевий колір, він служить для перевірки активності бульбочок. При сприятливих умовах вони безперервно утворюються і руйнуються, починаючи з декількох тижнів після появи сходів і закінчуючи заповненням стручка.

Ви можете запитати, чому рослина не просто безпосередньо використовує азот з повітря?

Відповідь в тому, що цей азот знаходиться у формі, недоступній для рослини.

Ось де в гру вступають симбіотичні відносини між бактеріями і рослиною. Азот в повітрі — це газ (N2); два атоми азоту, скріплені разом, які вимагають енергії (цукру) від рослини для розщеплення. Цукри утворюються під час фотосинтезу і, таким чином, переміщаються з листа в вузлик.

Бактерії використовують цукор в якості енергії для фіксації азоту. В результаті N2 перетворюється в аміак (NH3), придатний для споживання рослиною. Таким чином, бактерії використовують енергію рослини, яку вони не можуть виробляти самі, щоб зв’язати азот, і, в свою чергу, забезпечують доступну форму азоту для живлення сої.

Це важливо, тому що азот необхідний для багатьох процесів, що відбуваються в рослині. Азот, розщеплений на амінокислоти, потрібен для важливих будівельних блоків ДНК і РНК. Він необхідний для процесу фотосинтезу, і оскільки азот знаходиться на вершині основних поживних речовин, приємно усвідомлювати, що соя здатна генерувати його самостійно.

Для підтримки нодуляціі варто розглянути можливість інокуляції насіння бактеріями для поліпшення колонізації, а також внесення азотних добрив перед посівом, щоб допомогти рослині протриматися до розвитку бульбочок.

За матеріалами AgroXXI

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram