Здорова і сильна розсада є першим ключовим фактором, що зумовлює швидке і ефективне прижиття рослин на місцях і успіх всього вирощування культури. Саджанці, які після посадки в грунт не приживаються добре, не гарантують правильного розміру і якості врожаю. Пріоритетом кожного виробника повинно бути виробництво здорових саджанців з сильною кореневою системою, яка забезпечить рівномірну врожайність.

Сам процес пересадження є величезним стресом для молодих рослин. Навіть професійно проведена обробка не забезпечує повного захисту коріння, яке варто підтримувати вже на стадії вирощування розсади.

Як правильно підготувати розсаду? Розсаду вирощують у два етапи. Насіння висівають у ящики або в контейнери, які заповнюються субстратом. Після появи сім’ядоль і власне листя, ми переходимо до проріджування розсади. Під час цієї процедури варто провести перший відбір і залишити тільки здорові зелені саджанці для подальшого вирощування.

Розсаду слід виробляти у відповідних приміщеннях – таким чином, щоб рослини були забезпечені правильною температурою, вологістю і потрібною кількістю світла. Дуже важливо підготувати це приміщення до початку будь-якої діяльності. Перш за все, його слід продезінфікувати. Дезактивують столи, посівні ящики і всі інструменти, необхідні для вирощування розсади. Ця обробка найчастіше здійснюється з використанням гарячої води під тиском. Перед входом у будівлю варто також покласти килимки або губки, просочені розчином для дезінфекції взуття.

Вибір і належне приготування субстрату є дуже важливим для успішного вирощування сіянців. Він повинен бути багатим поживними речовинами. Також не варто забувати про правильний рН – реакція повинна бути близька до нейтральної. Середовище також повинно бути вільним від патогенів.

Найбільш часто використовуваним для виробництва саджанців є підкислений високий торфу (сирець не підходить, тому що його pH занадто низький і він занадто бідний щодо живильних речовин). Торф має адекватну адсорбційну здатність. Повітря займає близько 30-40% його обсягу. Торфові субстрати зазвичай готують з сумішей декількох видів торфу, а їх фізичні властивості залежать від вмісту окремих фракцій. При неналежній структурі підкладки не спостерігається зазорів капілярів.

Субстрати також збагачені поживними речовинами, найчастіше у вигляді багатокомпонентних добрив, які забезпечують оптимальне живлення для молодих проростків. Протягом деякого часу на стадії вирощування розсади, крім забезпечення основних поживних речовин для рослин, їх кореневі системи стикаються з вибраними грунтовими мікроорганізмами. Завдяки такому «лікуванню» розсада після посадки на постійне місце, безумовно, менш сприйнятлива до негативного впливу біотичних і абіотичних стресів.

Грунтові мікроорганізми ефективно підтримують розвиток і здоров’я кореневої системи і підвищують біологічну активність грунту. Такі препарати, які у своєму складі містять тільки виділені мікроорганізми, отримані з природної грунтової екосистеми, дуже добре працюють як загартовувачі. Вони здатні до швидкої адаптації в ґрунтовому середовищі та колонізації ризосфери рослин. Завдяки їм відбуваються процеси розкладання органічної речовини, що є джерелом цінних поживних речовин для рослин і сполук, що утворюють гумус. Крім того, вони стимулюють взаємодії в ризосфері, які впливають на нормальний і інтенсивний ріст не тільки частин підземного, але і надземної біомаси. Вони також несуть відповідальність за підвищення стійкості рослин до стресів, особливо при захворюваннях.

Тому для створення оптимальних умов для належного розвитку рослин під час приготування субстратів для посіву, посадки і пересадження слід використовувати препарати, які стимулюють ріст коренів і усувають наслідки стресу, пов’язаного з пересадкою. Одним з найбільш ефективних засобів є використання препаратів, що містять мікроорганізми.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram