Вирощування окремих нішевих культур може забезпечити досить високу дохідність на невеликих площах. Цей напрям економічної діяльності підходить як для малих, так середніх агровиробників, що нині потерпають від низьких цін на продукцію та проблем із логістикою при вирощуванні традиційних сільськогосподарських культур. Можливо варто спробувати окремі нішеві напрямки?

Перше, з чим реально стикаються вітчизняні фермерські господарства, які вирішили займатися вирощування нішевих культур — це знайти і придбати якісний посівний матеріал. Оскільки ці культури вирощують на невеликих площах, то подекуди потрібно прикласти чимало зусиль, щоб його знайти, не кажучи все про вартість, яка є теж досить високою з огляду на дрібні обсяги його пропозиції на ринку.

Загалом дізнатися про нішеві культури можна із аналізу даних Державного реєстру сортів рослин, придатних для вирощування у вітчизняних господарствах всіх регіонів. Останній із змінами датується від 27.03.2023 р. Цей реєстр містить всю необхідну основну довідкову інформацію про офіційно зареєстровані та дозволені для вирощування сорти рослин.

Якщо аналізувати найбільш популярні напрями вирощування нішевих рослин, то можна перерахувати наступні: сільськогосподарські, декоративні та лікарські рослини і овочеві культури. Розглянемо їх кожну окремо.

Сільськогосподарські нішеві культури

Це найбільш поширений напрям, що налічує декілька сотень культур. Однак, зацікавити аграрія можуть здебільшого такі нішеві культури як Арахіс (зареєстровано на даний час 5 сортів), Кунжут індійський (4 сорти), Лаванда вузьколиста (4 сорти), Лофант ганусовий (3 сорти), Меліса, М’ята, Рижій, Рицина, Сафлор красильний, Суріпиця, Хміль.

Лофант ганусовий

Наприклад, така маловідома культура як Лофант. Цю багаторічну трав’янисту рослину одночасно можна віднести до харчової, лікарської, медоносної або декоративної культури. Вона отримала поширення і її вирощують заради гарних духмяних квіток і серцеподібно-ланцетоподібного листя. За свої численні цілющі властивості лофант навіть отримав другу назву «північний женьшень». Насіння Лофанту коштує від 35-50 грн за 50 грам.

 Декоративні та лікарські рослини

Цей нішевий напрям в рослинництві налічує нині близько 377 сортів лікарських та декоративних рослин, в тому числі 36 із них безпосередньо стосується лікарських рослин. Під декоративними рослинами здебільшого вирощують квіти, а також рослини для озеленення.

Вирощують нині такі лікарські рослини як Алтея лікарська, Астрагал шерстистоквітковий, Беладона звичайна, Валеріана лікарська, Ехінацея пурпурова, Котяча м’ята сибірська, Любисток лікарський, Нагідки лікарські, Подорожник великий, Розторопша плямиста, Собача кропива п’ятилопатева, Стевія, Цмин пісковий, Череда трироздільна, Шавлія та інші. Ці рослини мають, передусім, мають лікарський, медичний чи фармацевтичний напрям використання. Тому перед тим, як зайнятися вирощуванням нішевих лікарських рослин, варто проаналізувати ринковий попит на них та знайти потенційних споживачів серед фармацевтичних компаній. Також окремі із вказаних рослин використовуються в парфумерній сфері.

Ехінацея пурпурова

Овочеві нішеві культури

Останніми роками найбільш дохідний напрям вирощування нішевих культур був пов’язаний з овочами. В цю групу входять такі рослини як Бамія, Батат, редька Дайкон, Індау посівний (ця рослинна більш відома у нас як Рукола), Фізаліс, Фенхель, Мангольд (буряк листковий), Мласкавець колосковий (овочевий), Монарда двійчаста, Спаржа і багато інших. Серед цих культур є як відомі у нас, так і майже невідомі рослини. Наприклад, Бамія – смачна та корисна овочева рослина. Її плоди мають ніжний смак, а технологія її вирощування з насіння є простою як і в більшості овочевих культур.

Бамія – смачна та корисна овочева рослина.

Маркетинг нішевих культур

Господарствам, які вперше виявили бажання займатися нішевими культурами, варто підійти до цього питання із окремими застереженнями. Передусім, слід розпочати із невеликих площ, відпрацювати технологію і агротехніку вирощування. Однак, перед цим необхідно вивчити ринок збуту продукції, ціни та лише після цього займатися бізнес-плануванням.

В цілому окремі нішеві культури є досить високомаржинальними,  що однак можливо забезпечити лише за умов дотримання технології та високої їх врожайності. Проте для диверсифікації бізнесу та уникнення найпоширеніших ризиків вирощування нішевих культур є досить вигідною та оптимальною альтернативою поряд із традиційними страховими сільськогосподарськими культурами – соняшником, ячменем та іншими агрокультурами.

Підготував Юрій КЕРНАСЮК,

кандидат економічних наук,

експерт-дорадник з аудиту, економіки та управління підприємствами

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram