Нещодавно ми отримали чергове запитання від читача: “Доброго дня. Просимо допомогти нам розібратись з таким питанням. Згідно з законом, з 1.01.25 невитребувані паї переходять у власність громади (комунальну, державну). Якщо агрофірма має договір оренди з держадміністрацією або сільрадою на ці ділянки на період довше, ніж до 25 року (до 33 років, наприклад), то що з цією землею буде після 01.01.25? Чи матиме громада підстави розірвати цей договір? Чи він все одно буде чинний до кінця строку, не зважаючи ні на що?”

 

Василь Рущак

За консультацією з цього питання ми звернулись до Василя Рущакаадвоката, керуючого партнера ЮФ PROPERTY,  у діяльності якої практика земельного та аграрного права є однією із провідних.

Відповідно до ч. 4 ст. 13 Закону України “Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)” визначено, що у разі якщо до 1 січня 2025 року власник невитребуваної земельної частки (паю) або його спадкоємець не оформив право власності на земельну ділянку, він вважається таким, що відмовився від одержання земельної ділянки.

Стаття 14-1 зазначеного Закону встановлює особливості використання та розпорядження землями, що залишилися у колективній власності колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, яка встановлює обов’язок прийняття рішення про розпаювання земель відповідних суб’єктів господарювання та оформлення права на такі землі до 01.01.2025 року.

Таким чином, якщо власник невитребуваної земельної частки (паю) не знайдеться та не зареєструє право власності на таку землю, то вона перейде в комунальну чи державну власність та у розпорядження відповідного органу (в залежності від розташування та повноважень органів розпоряджатись землею станом на 01.01.2025).

NB: Звертаємо увагу, що припинення оренди невитребуваної земельної частки (паю) відбувається у зв’язку з реєстрацією права власності на неї особою (власником земельної частки (паю) чи його спадкоємцем).

Відтак, можна зробити висновок, що якщо такі землі з 01.01.2025 року перейдуть у власність держави чи територіальної громади (що вірогідніше), то договір оренди має продовжувати свою дію до закінчення строку зазначеного у такому договорі оренди.

Однак, виходячи з того, що в у вказаному вище Законі право власності використовується в загальному (в широкому розумінні, без прив’язки до права приватної власності), то з боку органів можуть бути маніпуляції щодо можливості припинення права оренди невитребуваної земельної частки (паю), у зв’язку з реєстрацією права державної чи комунальної власності на такі землі. Таке рішення про припинення права оренди необхідно оскаржувати.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram