Не лише дорогі енергоносії: що впливає на світовий ринок помідорів

Редакція GrowHow.in.ua   2022-11-28
Підвищення вартості енергоресурсів боляче вдарило по тепличному бізнесу. Зокрема, це відчувається і на ринку помідорів. В огляді світового ринку помідорів від FreshPlaza зазначено, що у європейських країнах підвищені витрати на вирощування з’їдають прибуток виробників, незважаючи на високі ціни на ринку.

Водночас, аналітики розглядають таку ситуація як перевагу для деяких країн із м’якшим кліматом. Наприклад, Туреччини, яка потребує менше енергії для вирощування тепличних плодів. Однак в Італії така конкурентна перевага вплинула на ціни на внутрішніх ринках.

У деяких інших країнах ситуацію погіршили погодні умови. Зокрема, Іспанія постраждала від високих температур влітку. Південна Африка ж зараз стикається з сильними дощами та навіть градом у деяких північних регіонах вирощування. У цих країнах через несприятливі погодні умови скоротилося виробництво помідорів.

У Нідерландах, окрім зростання собівартості виробництва, додаткове занепокоєння виробників викликає вірус коричневих плодів помідорів (Tomato brown rugose fruit virus). За останніми даними, його виявили у 41 компанії.

Помідори уражені Tomato brown rugose fruit virus

У Німеччині цього року помідори у середньому на третину дорожчі, аніж минулоріч. Основними постачальниками плодів сюди були Нідерланди та Бельгія, однак продукція з інших країн також представлена. Наприклад, Марокко та Туреччина експортували до Німеччини переважно круглі помідори, Італія — помідори черрі, Хорватія та Іспанія – переважно помідори на гілках.

На ринку помідорів у Франції цього року експерти відзначили досить велику пропозицію та нестабільний попит. Така ситуація сприяла зниженню цін. Зараз споживання помідорів у країні досить низьке, його пов’язують з сезонність та інфляцією. Вирівняння ринку експерти очікують у січні.

У Китаї ціни на помідори зростають через нові заходи боротьби з епідемією. Протиепідеміологічні заходи, зокрема, ускладнюють в’їзд і виїзд вантажівок з регіональних овочевих виробництв і ринків.

У Північній Америці ціни на помідори також високі. Напередодні Дня подяки рітейлери активно заповнювали полиці плодами, але попит на них дещо впав. Учасники ринку очікують його підвищення напередодні Різдва, після чого знову прогнозують спад.

У Бразилії у листопаді помідори подорожчали через нестабільну політичну ситуацію. Через протести після Президентських виборів там ускладнився рух вантажівок, відповідно і постачання товарів. З припиненням блокування доріг ситуація дещо стабілізувалась, однак через високу температуру повітря минулого тижня фермерам довелось перенести збір урожаю. Відтак ціни знову пішли вгору.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram