Науковці виявили у пшениці стійкі гени до шкідників

Фото: Agrosfera.info

Випускник аспірантури в Університеті Саскачевану (Канада) став одним з перших дослідників в усьому світі, який застосував недавно відкриту послідовність генома хлібної пшениці для розробки більш стійких до шкідників культур.

Кірбі Нільсен використовував відкриття для ідентифікації генів в пшениці, які можуть допомогти рослинам протистояти хлібному пильщику (трачу) шкіднику, який може призвести до зниження врожайності до 30% в рік. У деяких країнах цей шкідник завдає збитків галузі на мільярди. Про це пише AgroPages.com.

NB: Молодий науковець з’ясував, що тверді і «злиті» зсередини стебла пшениці ключовий фактор протидії пошкодження пильщиком.

На відміну від порожніх стебел, тверді стебла перешкоджають виживанню пильщика, виступаючи в якості бар’єру. З порожніми стеблами комахи досягають основи рослини, змушуючи стебло ламатися, що призводить до втрат врожаю. Вважається також, що тверді стебла покращують здатність пшениці переносити тепловий стрес.
— Ми закінчили головоломку з генотипом пшениці з усіма частинами, зібраними в правильному положенні і в певному порядку. Це дає величезну перевагу селекціонерам при пошуку генів, які контролюють важливі риси в культурі, — розповів науковець. — Тепер ми можемо вибрати бажані гени для розмноження всього за кілька днів, і вченим буде простіше відмовитися від ліній рослин, які містять небажані риси, — додав він.

NB: Нільсен зазначив, що послідовність генома пшениці допомагає селекціонерам вибрати бажану тверду ознаку стебла за допомогою методу селекції з використанням молекулярного маркера, який ідентифікує на рівні ДНК гени в лініях рослин, які несуть порожні або суцільні риси стебла.

Відображення генома хлібної пшениці раніше вважалося неможливим завданням, оскільки він у п’ять разів більший за людський геном і складніший.Використовуючи новітню технологію секвенування міжнародна група дослідників з 73 наукових установ в 20 країнах працювали протягом останніх 13 років, щоб завершити роботу по послідовності генома пшениці. Проект був частиною Міжнародного консорціуму секвенування генома пшениці (IWGSC).Позняк і Нільсен в даний час працюють над видаленням твердих генів стебла з ліній рослин і додаванням їх назад, щоб ще раз підтвердити роль, яку ці гени відіграють у боротьбі зі стеблових пильщиком.

Дослідження проводилося за допомогою декількох зацікавлених структур і корпорацій, в тому числі за фінансової підтримки влади, зернових промислових організацій, компанії Genome Canada і DuPont Pioneer.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram