Міжнародна команда науковців на базі Ексетерського університету дослідила, що хімічне генетичне гальмування білка в грибку Pyriculariz oryzae Br. et Cav. зупиняє його поширення всередині рисового листа, обмежуючи його розвиток в межах однієї клітини рослини.

Знахідка є стратегічно важливою для гальмування найпоширенішої хвороби рису — пірикуляріоз. Однак науковці застерігають, що це відкриття — не панацея, оскільки його ще не можна застосовувати поза лабораторією, пише AgroPages.

— Ми виявили, як грибок може рухливо переміщатись між рисовими клітинами, уникаючи розпізнавання імунною системою рослин. Очевидно, що він здатний пригнічувати імунні реакції, а також регулювати свої розміри, звужуючись для проходження через такий вузький простір, як відстань між клітинами. І все це досягається одним регуляторним білком. Це чудове відкриття, — заявив старший автор професора Нік Тальбот ФРС Ексетерського університету.

Науковці зазначають, що лише інгібуючи білок PMK1 вони змогли захопити грибок в клітці і виявити фермент, який відповідає за ріст інвазії. В рослинах рису він поширюється інвазивними гіфами (розгалуженими філаментами), які проникають з клітини до клітини. Намагаючись зрозуміти цей процес, дослідники використовували хімічну генетику для мутації сигнального протеїну, щоб зробити його чутливим до певного препарату.

Група дослідників сподівається, що це відкриття дозволить їм визначити молекулярну основу цієї руйнівної хвороби рису.