Прохолодний березень зі снігом вважається нормальною погодою для цього періоду і відповідає клімату, який був 30 років тому. Про це в інтерв’ю AgroPortal.ua розповіла керівник відділу агрометеорології Гідрометцентру України Тетяна Адаменко.

— Це нормальне явище, просто ми вже звикли до того, що в останні роки кожна пора починалася раніше, — зазначила Адаменко.

NB: Однак зміна клімату несе як і плюси, так і мінуси для аграріїв. До прикладу, підвищення температури влітку становить велику загрозу для сільського господарства, а от пом’якшення зими має свій позитив.

Наприклад, через потепління умови перезимівлі для озимих покращилися — зменшилися площі вимерзання і скоротився період зимівлі. Для ярих — це скорочення вегетаційного періоду, тобто ранні культури дозрівають швидше, ніж це було раніше.

NB: Згідно із спостереженнями, якщо ярий ячмінь повинен вегетувати 80-90 днів, то внаслідок підвищення температури цей період зменшується до 60-70 днів, що призводить до зниження урожаю.

— Кліматичних змін зазнала практично вся територія України. Найбільші зміни відзначаються в північних областях, а саме — у Київській, Сумській, Чернігівській, Житомирській та інших. Якщо 20-30 років тому кукурудза визрівала не у всіх регіонах, то в останні роки вона дозріває всюди, навіть в Івано-Франківській області, де раніше накопичувалося менше тепла і можна було вирощувати тільки ранні гібриди, — розповіла Адаменко.

 

При цьому метеоролог зазначає, що річна кількість опадів на території України практично не змінилося — 500-600 мл. Однак через підвищення температури ефективність цих опадів зменшується — більше йде на випаровування.

Зазначимо, що синоптики прогнозують, що потепління і танення снігу в Україні спостерігатиметься уже з 30 березня. І хоча потім ситуація буде змінюватися щодня, підстав прогнозувати заморозки на початку квітня немає.