Нове дослідження виявило один з кращих генів, який забезпечує сталу стійкість картоплі до фітофторозу. Про це пише Farminguk.com.

Гени стійкості рослин забезпечують захист, дозволяючи культурі сприймати патогенні мікроорганізми й активовувати механізм опору. Однак окремі гени стійкості часто працюють проти обмеженого кола рас патогенів, і їх можна подолати за допомогою нових варіантів. Завдання полягає в тому, щоб знайти нові гени стійкості проти широкого спектра патогенів та їх варіацій.

Щоб розв’язувати цю проблему, професор Джонатан Джонс з лабораторії Сейнсбері досліджував різноманітність генів стійкості у широкого спектра диких рослин, пов’язаних з картоплею.

Він виявив, що Solanum americanum, предок широко поширеної в Великобританії дикої рослини Solanum nigrum (чорний паслін), є хорошим джерелом нових генів стійкості до фітофторозу.

Паслін чорний (Solanum nigrum)

У недавній роботі професор Джонс і його колеги повідомляють про ген стійкості Rpi-amr1 і його численних варіацій, що дозволяють рослині виявляти ті ж білки вірулентності фітофторозу, забезпечуючи захист від хвороб.

Штами фітофторозу несуть два споріднених білка вірулентності, які обидва розпізнаються більшістю варіантів Rpi-amr1. Це важливо, оскільки патогени долають стійкість, втрачаючи або істотно змінюючи свої білки вірулентності в процесі еволюції.

NB: Шанси на втрату або зміну декількох білків вірулентності одночасно нижчі: Rpi-amr1 надає стійкість до всіх 19 протестованих штамів фітофторозу.

Знадобилося чимало часу, і було багато хибних висновків і заплутаних даних, щоб розібратися, але цей ген Rpi-amr1 тепер виглядає як один з кращих генів стійкості в нашому арсеналі проти фітофторозу. Я думаю, що, комбінуючи Rpi-amr1 з двома іншими генами стійкості, можна зробити картопля стійким до фітофторозу, — наголосив професор.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram