25 січня парламент у першому читанні схвалив проєкт закону про спрощення набуття прав на земельні ділянки с/г призначення. Документ вносить зміни до деяких законодавчих актів щодо нотаріальних та реєстраційних дій в процесі набуття прав на земельні ділянки. Що ці зміни означають на практиці роз’яснили юристи MARTYNIV LAW.

Перш за все, законопроєкт пропонує уточнити порядок обрахунку лімітів площ землі, що набуваються одним із подружжя. Зокрема визначає, що площа земельних ділянок с/г призначення, що належать на праві спільної сумісної власності подружжю, враховується до загальної площі земельних ділянок лише того з подружжя (колишнього з подружжя), за ким зареєстровано право власності.

Друга зміна полягає у тому, що перевірка набувача/власника не здійснюється у випадках продажу земельної ділянки коли:

  • йдеться про ділянку не більшу 0,25 га для ведення садівництва;
  • продають-купують ділянку не більшу 2 га для ведення ОСГ.

В обох випадках земля повинна бути розташована у межах населених пунктів. Ця перевірка замінена заявою про дотримання вимог ст. 130 ЗК України, яку повинен подати покупець.

Також пропонується продаж таких земельних ділянок звільнити від обов’язкової
вимоги щодо безготівкового розрахунку за договором.

Ще одна зміна полягає у тому, що письмову згоду щодо використання переважного права купівлі земельної ділянки с/г призначення може надавати лише суб’єкт такого права, який на момент її надання може набувати у власність таку земельну ділянку.

NB: Подані відмови суб’єктів першої та другої черги від реалізації переважного
права на купівлю земельної ділянки с/г призначення нотаріально посвідчуються.

Наступна зміна у тому, що припинити державну реєстрацію наміру власника земельної ділянки щодо її продажу, можна без подання одночасно з відповідною заявою:

– реєстрації права власності на земельну ділянку с/г призначення;
– реєстрації нового наміру власника земельної ділянки с/г призначення щодо її продажу.

Також у документі уточнені умови розстрочення платежу за пільговий викуп фермерської землі. Зокрема пропонується визначити, що розстрочення здійснюється з рівним річним платежем.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram