Підроблені документи, злочинні домовленості у високих кабінетах, озброєні молодики, що діють під прикриттям окремих правоохоронців, десятки поранених цивільних громадян. Саме так відбуваються масштабні рейдерські атаки на фермерські підприємства. Про це розповів народний депутат Роман Семенуха у своєму відеоблозі «Економіка майбутнього», передає 24tv.ua.
Як зазначив Семенуха, серед різних схем протизаконного захоплення земельних ділянок можна виділити основні.
Перша схема: «зміна власника» належить до найпоширеніших. Використовуючи її, рейдери забирають підприємства, землю, вивозять дорогу техніку та обладнання, привласнюють врожай.
— Працює схема так: фермер укладає договір на обробку не витребуваної державної землі, розпорядниками якої є районні держадміністрації. Потім рейдери та їхні покровителі у високих кабінетах, чекають, поки підприємство збере врожай, потім швидко оформлюють право власності на ділянку. А далі з’являються на підприємстві, вимагаючи віддати їм не тільки землю, але й урожай із неї, — сказав нардеп.
Друга схема: «земля атовцям». Умовно маємо керівника спілки АТО в кожному місті. Припустимо, що до нього звертаються представники місцевої влади або філії Держгеокадастру з пропозицією для виділення землі для атовців. І поки ветерани чекають на землі в одному селі, її видають атовцям з іншого району чи навіть області, знаючи наперед, що обробляти її власноруч вони не будуть. Після цього зацікавлені особи скуповують ділянки у військових фактично за безцінь.
Третя схема — «я тут закон». Працює зв’язка: місцева прокуратура, поліція і влада. Відомі випадки, коли шляхом залякування фермерів, прикриваючись фіктивними «законодавчими новелами», представники правоохоронних органів забирали врожай, ніби-то на користь сільради, а потім вивозили до стороннього підприємства-зберігача. Збирали 100 тонн, офіційно через сільраду продавали — п’ять, решту розкрадали.
Четверта схема: «аукціони для своїх». Головний її втілювач знову Держгеокадастр. Коли ділянкою зацікавлена певна особа, під неї проводиться штучний аукціон зі штучною конкуренцією. Виграє в таких аукціонах підставна наперед відома особа, яка і передає в подальшому землі початковим зацікавленим особам.
За словами Семенухи, випадки рейдерства тільки за рік обчислюються сотнями, а винуватців притягують одиниці. За минулий рік, наприклад, до суду направлено справи лише 10 державних реєстраторів, вироки за перевищення повноважень ухвалені трьом.
Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram