У цьому сезоні найбільше насіння — на суму 57,3 млн дол. США, або 16,3% від загального обсягу імпорту — Україна закупила у Франції, зазначив завідувач відділу інвестиційного та матеріально-технічного забезпечення Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», д.е.н. Олександр Захарчук.

За його словами, понад 55% вирощеного посівного матеріалу ця країна експортує до країн Європейського Союзу, Північної Африки, а також до України.

NB: За обсягом експорту насіння Франція посідає перше місце в світі, випереджаючи США і Нідерланди.

У середньому країна заробляє на насінництві близько 4 млрд євро. При цьому прибутки від експорту становлять 1,5 млрд євро. За цю ж суму можна придбати 90 літаків Airbus A320 або 45 — АН-225 «Мрія», поінформував Олександр Захарчук.На його думку, досягти таких високих результатів Франції вдалося завдяки кільком чинникам.

Серед них, у першу чергу, сприятливий клімат, що дає змогу виробляти 60 видів насіння сільгоспкультур на загальній  площі близько 400 тис. га.

Велике значення має і досконалість механізмів організації контролю та підтримки насіння, зазначив експерт. З одного боку, це — ефективна та прозора система сертифікації, яка реалізується через реєстрацію насіннєвих компаній, польові інспекції та контроль насіннєвих партій. З іншого — дієвість системи зборів. Адже роялті та селекційні збори за використання насіння кожного сорту, сплачують не лише насіннєві компанії-виробники, а всі учасники ланцюга вирощування зерна — як товарного, так і для власних потреб.

NB: Крім того, у Франції 10-15% від обороту в галузі — а це близько 400 млн євро на рік (!) — постійно виділяються на інновації.

— Україна також має величезний потенціал нарощування експорту насіння у вигляді якісного насіннєвого матеріалу. Йдеться, зокрема, про реалізацію насіння таких зернових культур як пшениця, ячмінь, овес, жито та кукурудза, а також олійних — соняшник, соя, гірчиця та ріпак, — зазначив Олександр Захарчук.

Але для того, щоб його реалізувати, слід, перш за все, удосконалити правові норми та аспекти сплати роялті в Україні з урахуванням досвіду їх використання у країнах ЄС та інших передових країн світу.

Необхідно також запровадити обов’язкове декларування сортових виробничих посівів сільськогосподарськими товаровиробниками, які є власниками землі сільськогосподарського призначення площею від 25 га та більше, для виробників картоплі — від 10 га.Розробити і, головне, запровадити чіткий механізм отримання ліцензійних платежів на основі реального відображення використання вартості насіння і садивного матеріалу, використовуючи ліцензійні й субліцензійні угоди, а також селекційних платежів за Farm Saved Seed — насіння для власних потреб, та їх реєстрацію незалежним органом обліку, нагляду та контролю.

— І вже з урахуванням цих та інших нагальних потреб необхідно розробити державну програму розвитку вітчизняної селекції та насінництва, яка дозволить підтримати вітчизняних виробників якісного насіннєвого матеріалу, — підсумував Олександр Захарчук.