Деформовані або ж скручені на полі колоски явище на полі небуденне, але іноді може вражати частину посівів. Існують кілька чинників, які здатні викликати подібну деформацію — це гербіциди, шкідники або абіотичні стреси. Наприклад, несвоєчасне внесення гербіцидів може привести до скручування прапорцевого листка, що, в свою чергу, деформує колосок. Такого ж впливу  може завдати знесення гербіциду з сусіднього поля.

Власник ферми у Канаді звернувся до спеціалістів через масове явище деформованих закручених колосків. Уражені рослини були розкидані по всьому полю і загалом їхня кількість становила приблизно 10% посіву. Діагностика показала, що більшість рослин мають нормальний розвиток і здорові, але знайшлася і пшениця з деформованим колосом.


Такі ураження колоса можуть бути спричиненими різними причинами: шкідниками, неякісними препаратами та навіть… градом? Фото: GrainNews

— Я виключила версію зі знесенням агрохімікатів, оскільки поле пшениці було оточене пасовищами, що не оброблялися ніякими гербіцидами. Деформація пшениці через невірний час обробки також не підходила в цьому випадку, оскільки фермер дотримувався регламенту. Та й інші рослини, які виглядали здоровими, не виявляли симптомів, характерних для травми від гербіцидів, — розповіла співробітник Richardson Pioneer Ltd Алісон Атема, яка діагностувала поле.

Згодом вона відкинула і теорію про ураження посівів шкідниками, як от пшеничним кліщем чи пшеничними попелицями, адже основний лист уражених рослин не був скручений, як сталося б у випадку із шкідниками.

— Після того, як я ще раз пильно оглянула пошкоджені рослини, то виявила наявність травм на стеблі і листках. Потім ми з Джоном, власником ферми, переглянули метеорологічні звіти і з’ясували, що під час росту сходів у регіоні один за іншим пройшли сильні опади, навіть шторми. Град — ось справжня причина деформації колосків!, — заявила експерт.

Якщо серйозне пошкодження пшениці градом легко ідентифікується, легші можуть залишитися непоміченими, але під час певних етапів розвитку рослин вони викликають розриви, наприклад, прапорцевого листка, що згодом впливає на формування колоса. Вплинути на це неможливо, але допомагає зрозуміти природу явища.

За матеріалами GrainNews

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram